Artėja primaitinimas? Dabar naudinga pasidomėti abiem pagrindiniais primaitinimo būdais ir pasvarstyti kuris gi būtų priimtinesnis jums. Primaitinimo pradžioje išties svarbu, kad būtent jūs jaustumėtės komfortiškai ir ramiai, nes mamos emocijos labai greitai persiduoda mažyliui, o tokiu atveju ir jam primaitinimas gali pradėti kelti nerimą. Apie mūsų su Ema primaitinimo pradžią ir kodėl nesirinkome pradėti nei nuo tyrelių, nei nuo gabalėlių, pasakoju video įraše čia >>.
Pagrindinis šių primaitinimo būdų skirtumas – patiekiamo maisto pavidalas.
Kūdikio vadovaujamas primaitinimas (baby-led weaning arba BLW)
Šis būdas siūlo mažyliams iš karto patiekti maistą piršto dydžio gabalėliais. Siūlomas maistas turėtų būti pakankamai minkštas, kad mažylis pajėgtų jį sutrinti dantenomis (orientacijai – jūs maistą nesunkiai galite sutrinti tarp pirštų), tačiau ne per minkštas, kad suėmus delniuku iškart nesusitrintų į košelę. Pirmai pažinčiai su maistu tai gali būti sezoniniai minkšti vaisiai ar garintos daržovės.
Kalbant apie BLW, labai svarbus ir savarankiško valgymo aspektas – ne veltui šis metodas pavadintas kūdikio vadovaujamas primaitinimas. Čia leidžiame mažyliui valgyti savarankiškai, rinktis ką ragauti ir kiek suvalgyti, pasitikint, jog kūdikis geba suvokti savo alkio bei sotumo jausmus.
Primaitinimas tyrele
Čia pradedama nuo pilnai, iki vientisos masės sutrinto, maisto ir dažniausiai maistą šaukšteliu siūlo mama, kadangi dėl skystos konsistencijos mažyliui sudėtinga pradžioje valgyti pačiam. Primaitinant tyrelėmis, rekomenduojama pradėti nuo sezoninių daržovių ar vaisių.
Renkantis šį primaitinimo būdą, pradžioje kiek sudėtingiau leisti vadovauti kūdikiui, tačiau taip pat galima stebėti jo rodomus sotumo ženklus, duoti šaukštelį, leisti rankomis kabinti tyrelę bei ją tyrinėti.
Abiejų būdų derinys
Ir svarbiausia, kad tikrai nėra privaloma pasirinkti tik vieno. Drąsiai galima derinti abu primaitinimo būdus kartu, duodant valgyti trinto maisto bei šalia patiekiant tų pačių ingredientų gabalėlius mažyliui susipažinti. Taip pat galima pradėti ne nuo visiškai skystų tyrelių, bet siūlyti tirštesnę košę, kurią kūdikiui bus lengviau rankomis kabinti ir įsidėti į burną pačiam. Palaipsniui košėje galima palikti gumulėlių ir tokiu būdu padėti mažyliui treniruotis kramtymą. Dar vienas naudingas įrankis – kieto maisto maitintuvas, į kurio tinklelį galite įdėti tuos pačius daržovių ar vaisių gabalėlius, pilnas uogas ir duoti mažyliui kramtyti be rizikos užspringti.
Pradėję primaitinimą galite išbandyti ir visus aukščiau aprašytus būdus bei stebėti savo mažylį – jis tikrai parodys kuris būdas jam įdomesnis bei priimtinesnis. O ir pati labai greitai pajausite kas labiau tinka jums ir leidžia primaitinimą išlaikyti smagiu procesu visai šeimai.
Primaitinimui naudingas atmintines rasite čia >>.
Daugiau kasdienių mūsų nuotykių sekite instagrame >>.
Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2022 03 10