Pradėsiu nuo mažo patikslinimo: iš tikrųjų tokio dalyko kaip dažnai girdima „Montessori lova“ nėra. Maria Montessori savo metodikoje aprašė ir rekomendavo kaip organizuoti mažylių miegą. Iš esmės, ji kalbėjo apie čiužinius ant žemės arba kuo žemesnes lovas, kurios nebūtų aptvertos taip, kad vaikas negalėtų savarankiškai iš jos išlipti. Taigi, vadinamąja „Montessori lova“ gali būti ir yra tikrai dauguma mums įprastų lovelių. Tad neapsigaukit skambiomis antraštėmis, o dėmesį kreipkite į baldo funkcionalumą.
Kodėl Montessori stiliaus lova?
Pirmieji trys mažylių gyvenimo metai, labai didele dalimi, skirti jų fizinei raidai. Turbūt pastebėjote, kad jūsų kūdikis ar vaikas, vos atradęs naują gebėjimą ar būdą judėti, kartoja jį nuolat, kol įvaldo puikiai. O tada? Juda prie kito. Tad gan lengva suprasti jų nepasitenkinimą, jei prabudę lovelėje su tvorele, iš kurios niekaip negali išlipti pats, vaikas nepatenkintas puola verkti. Uždaroje lovelėje varžoma jo laisvė judėti bei ribojamos galimybės keliauti tyrinėti. Vaikas negali pats savarankiškai išlipti ir nuropoti ar nueiti iki norimo žaislo, o pavargęs, negali pats įlipti prigulti su mylimu žaislu ar knygele.
Būtent apie tai ir yra Montessori stiliaus lovos: itin žemos ir atviros vaikui savarankiškai išlipti. Prabudęs iš pietų miego mažylis gali ramiai stebėti aplinką be virbų, išsirinkti dominantį objektą ir pats keliauti prie jo žaisti. Taip mažylis daug anksčiau pajaučia savarankiškumą ir gali savo saugioje erdvėje būti nepriklausomas. Tiesa, renkantis tokią lovą, svarbu, kad visas kambarys, kuriame ji stovės, būtų saugus ir tinkamas mažyliui tyrinėti. Apie namų babyproofinimą daugiau rašiau čia.
Nuo kokio amžiaus?
Įdomu tai, kad ant čiužinukų, tiesiai ant grindų, mažylius guldo jau nuo 4-5 mėnesių, kai pradėję vartytis turi kraustytis iš lopšiuko. Nuo tokio ankstyvo amžiaus, miegodami laisvai, mažyliai greičiau išmoksta pajusti lovos kraštą ir neiškristi bei būna ramesni prabudę. Patiems mažiausiems rekomenduojama lovelių nenaudoti ir apsiriboti tik čiužiniu. Mažyliui augant, gali augti ir lovelės aukštis.
Štai mano Emos lova, į kurią ją perkėlėme vienuolikos mėnesių, su čiužiniu siekia 30 cm. aukštį, bet ji jau puikiai geba į ją įlipti ir išlipti pati. Pagal vaiko gebėjimus bei judrumą galima rinktis ir pagalbines apsaugines priemones, jei jų reikia. Itin judriems mažyliams, kurie daug blaškosi per miegus, pradžioje galima ilgąją kraštinę užtverti laikina tvorele, o galus palikti atvirus įlipimui bei išlipimui. Svarbu nepamiršti, kad Montessori stiliaus lovos esmė yra būtent galimybė savarankiškai judėti, tad netyčiom saugodami mažylius nuo iškritimo, netyčia neužtverkit visų išėjimų.
Kaip išsirinkti tinkamą?
Visų pirma, įsivertinkite savo mažylio gebėjimus: ar pradėsite tik nuo čiužinio ant grindų, ar jau esate pasiruošę lovelei? Mes su Ema pradėjome nuo tiesiog iš lovytės (60×120) išimto čiužinuko. Tik ilgai su juo neužsibuvome, nes nuo tokio mažo ji nusirisdavo miegoti ant žemės labai dažnai. Tad, jei norite pradėti nuo čiužinio, verta paplanuoti į priekį – kokią rinksitės lovą vėliau ir dabar tiesiog įsigyti tokio dydžio čiužinį.
Renkantis lovą, nepamirškit įsivertinti ne tik kur ją statysite dabar (savo miegamąjame?), bet ir kur ji keliaus vėliau (vaiko kambarys?), kad tikrai tilptų visur. Ir visai verta paplanuoti į priekį ir, jei tik leidžia erdvė, rinktis iškart didesnę lovą, kuri tarnaus ne du-tris metus. Mes Emai išrinkom iškart 160×80 dydžio lovą. Dar vienas, man labai svarbus, kriterijus buvo minimalus pakėlimas nuo grindų – kad esant šildymo sezonui (šildomos grindys) cirkuliuotų oras ir būtų galima išvalyti grindis po lova. Kadangi kambaryje daug patalynės, natūraliai kaupiasi daugiau dulkių. O kas nepatiko, kai Ema miegojo tiesiai ant čiužinuko – dulkės nuo grindų labai kibdavo prie paklodės, nors atrodo, prieš dieną siurbta patalpa.
Kokie įspūdžiai po dviejų mėnesių miego?
Tik teigiami! Pirmomis savaitėmis atskirai lovoje (kuri stovi mūsų miegamąjame) išmiegodavo tik trečdalį nakties, paskui labai prašydavosi pas mus, bet su laiku vis noriau ir drąsiau likdavo savo lovytėje net ir nubudus. Dabar joje išmiega iki ryto (su pora maitinimų). O ir man daug patogiau ją užmigdyti bei naktimis pamaitinti joje, nes galiu tiesiog prigulti šalia. Nereikia lankstytis ir kilnoti jos, tokiu būdu neišsibudina kai ateinu, pavyzdžiui, pamaitinti prieš pat savo miegą (dream feeding). Pastebėjau ir, kad vis lengviau ir greičiau, nubudusi, užsimigdo pati. Kai nejaučiau manęs visai šalia, mažiau prašo žįsti naktimis. Tad labai tikiuosi, kad artimu metu pasieksime ir nepertraukiamą visos nakties miegą, kas miegant kartu ar šalia suglaudus čiužinius mums buvo visiškai misija neįmanoma.
Mes Emai esame išrinkę natūralaus medžio lovą-namelį iš kinderis.eu
Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2023 05 19
2 Comments