Šią savaitę rašiau darbą savo Montessori mokslams būtent apie imlųjį protą, tad pagalvojau, kad mielai pagrindinėmis, mano akimis, įdomiausiomis įžvalgomis pasidalinsiu ir su jumis.Nes koks be galo galingas tai įrankis, tiesiog wow!
Imlusis protas pirmuosius šešerius gyvenimo metus, leidžia vaikams priimti naują informaciją be jokių pastangų. Visą informaciją. Mes, suaugę, suprasdami kaip veikia ir pastebėdami imlųjį protą, nuo pat pirmų mažylio gyvenimo dienų, suteikiame jam galimybes lavėti ir maksimaliai išnaudoti savo potencialą. Tiesa, su galimybėmis atkeliauja ir atsakomybės mums tėvams. Kadangi, kaip rašė pati Maria Montessori, „Vaikai į save viską geria kaip kempinė. Ši psichinė galia yra nuostabi, tačiau, jai išnaudoti, yra būtina, kad vaikai mokytųsi savarankiškai per savo patirtis, o ne mes frontaliai mokytume juos”.
Mokykime savo pavyzdžiu
Pirmuosius tris gyvenimo metus, imlusis protas į save viską aplink „geria” nesąmoningai. Vaiko smegenys, kaip kempinė gali sugerti tiek skaidrų ir švarų, tiek purviną vandenį. Tad čia yra mūsų tėvų ar mažylių ugdytojų atsakomybė: užtikrinti, kad aplink vaiką būtų kuo daugiau teigiamų pavyzdžių. O įsisavina imlusis protas viską plink: nuo kalbos, kurią girdi, matomo trapusavio bendravimo, gyvenimo būdo iki požiūrio į daiktus ar jų priežiūrą ir pan. Tad, kasdienoje modeliuodami pozityvią elgseną ir leisdami vaikui per savo patirtį ją išgyventi ir mokytis, sudarome galimybes mažyliui savaime „sugerti” ir įsisavinti daug svarbios bei naudingos informacijos: kaip mes elgiamės prie stalo, kokį dėmesį skiriame savo asmeninei higienai, kaip rūpinamės vienas kitu ar gyvūnais, kaip tvarkomės su savo emocijomis ar sprendžiame tarpusavio konfliktus.
Padėkime pažinti save
Mano nuomone, vienas svarbiausių aspektų, kurį vaikai susidėlioja per imlųjį protą – savęs suvokimas ir savivertė. Nuolat „gerdami” į save mūsų žodžius, reakcijas į jų elgesį ar emocijas, mūsų pačių emocijas ir visą kitą su jų asmenybe susijusią informaciją, vaikai taip dėliojasi savo portretą. Ne veltui P. O’Mara sakė, kad suaugusio žmogaus vidinis balsas yra jo mamos balsas, kai jis buvo kūdikis. Tad svarbu nepamiršti, kad nuo pat pirmos dienos, mažyliai mus girdi, stebi ir supranta. Net jei to ir neparodo – būkime jiems švelnūs, atidūs ir, kiek įmanoma, kantrūs. O kai nepavyksta – modeliuokime pozityvų elgesį ir tiesiog atsiprašykime.
Padėkime perprasti sociumo žaidimo taisykles
Įdomu tai, kad per imlųjį protą, vaikai nuo pat pradžių formuojasi ir savo socialinės aplinkos suvokimą. Stebėdami įvairius žmones skirtingose socialinėse aplinkose bei situacijose, vaikai po truputį dėliojasi suvokimą koks gi elgesys kada yra priimtinas, kokio elgesio vengti. Tarpusavio interakcijose tyrinėja ir perpranta – koks mano elgesys liūdina, o koks džiugina kitą. Todėl svarbu leisti vaikams patirti įvairias aplinkas, sudaryti galimybių leisti bent šiek tiek laiko su savo bendraamžiais ir ne tik.
Sudarykime sąlygas: duokime erdvės ir laiko
Šį momentą dažnai lengva pražiūrėti, bet svarbu nepamiršti, kad mes NETURIME rūpintis savo mažylių užimtumu visą laiką. O atvirkščiai – turime jiems suteikti saugios erdvės ir laiko užsiimti savarankiškai, praktikuotis, tyrinėti ir žaisti tai, kas jiems svarbu ir reikiama tuo metu. M. Montessori savo knygoje „Imlusis protas” rašė, jog vaikų fizinė ir psichinė raida yra inicijuojama ir vedama imliojo proto, jautriųjų periodų bei vidinės motyvacijos, kuri tiesiog užkoduoda mumyse (pagalvokim apie evoliuciją). Tad svarbu pasitikėti savo vaiku ir jo instinktais.
Pabaigai, kaip man keista versti savo pačios tekstą iš anglų kalbos į lietuvių 😀 bet ką norėjau pasakyti, kad mūsų mažylių nesąmoningas imlusis protas (pirmuosius tris metus), nors ir labai galingas, yra trapus, tad reikėtų juo rūpintis atidžiai ir atsakingai. Tiesiog atsiminkime, kad viską, ką mūsų mažyliai mato, girdi, patiria bei išgyvena, nugula jų pasąmonėje ir lieka ten su visam. O kai vieną dieną, lyg iš giedro dangaus, jie prabils mūsų frazėmis ar pradės gestikuliuoti mūsų manieromis – nenustebkim, tai jų imlusis protas mums virsta veidrodžiu.
Daugiau kasdienių mūsų su Ema nuotykių sekite Instagrame >>.
Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2021 11 16