6-8 mėnesiai, 9-12 mėnesių, Ką veikti?, Kūdikių raida, Vaikiški atradimai

Kūdikių atsiskyrimo nerimas – kaip padėti jį sušvelninti?

kūdikių atsiskyrimo nerimas mamystė motinystė mama kūdikis naujagimis verkia daug kai mama išeina iš kambario

Jau kelias savaites Ema tapo tarsi mažu lipduku, kuris nuolat prikibęs prie manęs. Ramu tik kai mama tame pačiame kambaryje. O man dingus iš akiračio gali skaičiuot iki trijų ir PA NI KA. Atsiskyrimo nerimas mano mažylę aplankė visu savo smarkumu ir, panašu, kad gan ilgam. Patikėkit, tikrai bus atskiras įrašas apie šito reikalo pasekmes ir man. Bet šiandien apie kūdikius.

4-5 mėnesių mažyliai pradeda po truputį suvokti daiktų egzistavimą už jų akiračio ribų. O dažniausiai apie 8-9 mėnesius ateina suvokimas, kad ir mama dingsta. Va taip staiga. Užsimerkiu atsimerkiu ir jos nėr. Nežinau kur ji. Nežinau kada grįš. Ir nors dažnai įprasta atsiskyrimo nerimą sieti su vaiko palikimo epizodais auklei, močiutei ar darželyje, kai mama ar tėtis išeina. Tačiau mažyliams nerimą gali iššaukti ir tokie paprasti dalykai kaip dingimas iš akiračio, išėjimas į kitą kambarį ar netgi tiesiog ėjimas nuo vaikelio.

Teorija teigia, kad šis reiškinys yra gerai. Aha, pabandykit ir jūs save tuo įtikinti 😉 bet šiaip tikrai yra kuo džiaugtis!

Kodėl atsiskyrimo nerimas yra gerai?

➕ tai rodo, jog tarp jūsų ir mažylio susiformavęs prasmingas ryšys;

➕ jūsų mažylis suvokia objektų pastovumą;

➕ vaikas aktyviai reiškia savo jausmus.

Bet visgi, kada atsiskyrimo nerimas baigsis?

Vidutiniškai tokie atsiskyrimo nerimo epizodai tęsiasi 2-3 savaites. Tačiau jų dar nusimato ne vienas. Trys ryškiausi epizodai varijuoja apie 8-9 mėnesiais, 15-18 mėnesių bei prieš pat 3 metus.

Kaip padėti mažyliams (ir sau) šį laiką išgyventi bent kiek lengviau?

🫂 net jei einate į kitą kambarį, visad pagaukite mažylio akių kontaktą ir pasakykite kur einate ir kada grįšite;

🫂 periodiškai žaiskite kukūū su žaisliukais ir vienas kitu;

🫂 treniruokitės atsiskyrimą namuose – mažyliui žaidžiant, periodiškai jį palikite (saugioje aplinkoje) vieną. Kaskart vis ilgiau;

🫂 treniruokitės atsiskyrimą su artimaisiais – palikite mažylį žaisti su tėčiu ar močiute, teta, seneliu ar kitu asmeniu, kurį vaikas “pripažįsta”;

🫂 jei  galite planuoti kada turėsite palikti mažylį, suplanuokite, kad jis nebūtų alkanas, pavargęs ar nemiegojęs 😉 

🫂 turėkite savo trumpą, bet smagų atsisveikinimo ritualą;

🫂 jei žinote kokiu metu grįšite namo (po pietų miego, kai bus laikas vakarienei ir pan) – taip ir sakykite. Jei mažyliai dar nepažįsta laikrodžio, penkta valanda jiems nieko nereiškia.

Daugiau apie įvairius kūdikių raidos etapus skaitykite čia >>.
Sekite mūsų su Ema kasdienius nuotykius Instagrame >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2021 07 08

Facebookredditpinterestmail

2 Comments

    Simona

    2022-07-26Reply

    O ar gali šis gerulis epizodas prasidėti apie 6mėn? Nors man atrodo kiek ankstoka, bet PA NI KA prasideda kaskart mamai dingus iš akiračio, net ir namuose. O jeigu išeinu tarkim į parduotuvę, grįžtu, pasirodau ir vėl dingstu (į vonią plauti rankų) aliarmas su ašarytėmis

      Migle

      2022-08-04Reply

      Gali būti, nors ir tiesiog, jei du dingimai tarsi seka vienas paskui kitą, mažyliui susikaupia daugiau nerimo ir tuomet jis išreiškiamas verkimu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *