Apie motinystę, Primaitinimas, Vaikiški atradimai

Pasiruošimas primaitinimui – kokius įgūdžius lavinasi kūdikiai?

Primaitinimui ruošiamės mes rinkdami kėdutes, indus bei pirmuosius receptus? Primaitinimui ruošiasi ir kūdikiai! Kaip ir daug kitų, primaitinimui svarbių įgūdžių lavinimusi kūdikiai užsiima ir be mūsų įsikišimo. Tačiau žinodami ką, kaip ir kodėl jie lavinasi, galėsime tą pastebėti, pasigrožėti ir laiku atliepti jų poreikius ir padėti mažųjų raidai vykti savu ritmu. 

primaitinimas pre-feeding vaikų mityba kūdikis

Pavyzdžiui, ar pastebėjote kai apie 3-4 gyvenimo mėnesius kūdikiai staiga viską pradeda dėtis į burną ir čiulpti, griaužti, kramtyti? O pirmųjų dantų kaip nėra taip nėra? Nes iš tiesų jie treniruojasi savo burnos ir žandikaulio raumenis, taip besiruošdami valgymui bei vėliau – kalbėjimui. Taigi, kad galėtų pradėti valgyti, mažyliai stiprinasi tiek stambiosios, tiek smulkiosios motorikos įgūdžius:

1. Gera galvos kontrolė

yra labai svarbi saugiam rijimui ir valgymui. Kūdikiai turi gebėti stabiliai laikyti galvą, kad galėtų koordinuoti rijimą neužspringdami.

Galvos kontrolė gerėja ir raumenys tvirtėja nuo mažens leidžiant laiką ant pilvuko. Palaipsniui ilginkite gulėjimo ant pilvo trukmę, kai kūdikiui taps patogiau. Priemonių ir žaislų smagesniam pilvuko laikui galite rasti čia >>.

2. Savarankiškas sėdėjimas

(ne atsisėdimas) tvirtai su minimalia atrama užtikrins, kad jūsų kūdikio kvėpavimo takai nebūtų užspausti, taip sumažinant užspringimo rizika. Tai taip pat padeda jam sutelkti dėmesį į maitinimą.

Jei kūdikis dar tvirtai nesėdi, pradėkite primaitinimą sau ant kelių, jo nugarą tvirtai atremiant į save. Kai kūdikis sustiprės, skatinkite jį savarankiškai sėdėti, pasiūlydami mėgstamą veiklą greta ar žaislus, kuriais žaistų pakeltomis rankytėmis, taip lavinant pusiausvyrą.

3. Rankos-akies-burnos koordinacija

labai svarbus įgūdis norint savarankiškai maitintis. Kūdikiai turi gebėti paimti maistą ar daiktus ir pataikyti juos į burną.

Pasiūlykite kūdikiui tyrinėti smulkesnius kramtukus ar pirmuosius šaukštelius. Tai padeda pagerinti sugriebimą ir koordinaciją. Skatinkite juos pačius žaisti ir savarankiškai siekti bei laikyti kramtukus ar kitas priemones.

4. Rijimo įgūdžiai ir žandikaulio raumenys

šie įgūdžiai apima lūpų, liežuvio ir žandikaulio judesius ir koordinaciją, kurie yra būtini valgant kietą maistą, ryjant, o vėliau – kalbant. Stiprūs žandikaulio raumenys yra labai svarbūs kramtymui ir rijimui. Kūdikiai turi išsiugdyti gebėjimą kontroliuoti burnos atidarymą ir uždarymą bei jėgą, kad galėtų valgyti kietą maistą.

Skatinkite kūdikį praktikuoti čiulpimo ir kramtymo judesius. Pasiūlykite jam įvairių tekstūrų žaislų, minkštų guminių kramtukų ar į maitintuvus įdėkite mamos pieno užšaldytus kubelius, tokiu būdu treniruosis valgymo raumenys.

5. Liežuvio judesiai

liežuvis atlieka labai svarbų vaidmenį judinant maistą burnoje, padedant jį kramtyti, o paskui stumiant jį tolyn ir nuryjant. Kūdikiai turi išmokti valdyti liežuvį, kad galėtų atlikti šiuos sudėtingus veiksmus.

Skatinkite kūdikį lavinti liežuvio judesius siūlydami žaislų, kuriuos jis gali laižyti, kaišioti liežuvėlį į tarpus, atrasti skirtingas tekstūras. Taip pat galite švelniai liesti įvairias kūdikio lūpų dalis, taip skatindami jį judinti liežuvį link pojūčio – tai padeda lavinti liežuvio koordinaciją.

6. Lūpų sučiaupimas

kūdikiams reikalingos stiprios lūpos, kad jos sandariai susičiauptų aplink šaukštą, buteliuką ar krūtį ir iš šaukšto į burną įstumtų maistą. Šis įgūdis taip pat padeda tarti įvairius garsus.

Pasiūlykite kūdikiui žaisti su šaukšteliu ar pirmuoju atviru puodeliu dar prieš pradedant valgyti kietą maistą. Taip jie galės pratintis apglėbti šaukštą ar puodelį lūpomis. Taip pat galite paskatinti lūpas sučiaupti siūlydami kramtukų žiedus ar kieto maisto maitintuvus su mamos pieno leduku viduje, kuriuos jie gali čiulpti.

primaitinimas pre-feeding vaikų mityba kūdikis

7. Kramtymas

tai žandikaulio judesiai aukštyn ir žemyn bei iš vienos pusės į kitą, siekiant susmulkinti ir sutrinti maistą. Tai sudėtingas įgūdis, kurį kūdikiai palaipsniui lavina pradėdami valgyti kietesnį maistą.

Pradėkite primaitinimą su tinkamai paruoštu maistu: minkštu ar lengvai burnoje tirpstančiu, pradėkite nuo mažų, lengvai suvalgomų kąsnelių, jei tai tyrelės ir košės ar saugiai paruoštų piršto formos gabalėlių, jei renkatės kietą maistą, kad kūdikis išmoktų judinti maistą burnoje iš vienos pusės į kitą ir kramtyti prieš nuryjant.

8. Domėjimasis maistu

sufleruoja, kad kūdikis gali būti pasirengęs tyrinėti naujus skonius ir tekstūras. Valgykite kartu kaip šeima, kad kūdikis galėtų jus stebėti. Kūdikiai dažnai mėgdžioja tėvų elgesį, todėl matydami, kaip mėgaujatės maistu, jie norės jus kopijuoti.

Pasiūlykite paragauti mažus kiekius kūdikiui tinkamų maisto produktų ant piršto ar šaukštelio, kad sudomintumėte jį.

Svarbiausia, nepamirškite, kad kūdikiai viso to mokosi patys, tad mūsų rolė čia tik nebent pasiūlyti (daugiau) tam tinkamų priemonių ir leisti mažiesiems ruoštis savu ritmu! Tegu primaitinimas būna smagus ir streso nekeliantis procesas 🙂

Mūsų primaitinimo kelionę sekite bei receptų idėjų pasisemkite instagrame >>.



Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2024 09 09

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *