Maždaug tarp 2-4 metų, vaikams užsidega susidomėjimas skaičiais ir objektų skaičiavimu. Pastebėjus šį susidomėjimą, galime gan lengvai atliepti vaiko poreikį, suteikti tinkamų priemonių ir per žaidimą padėti jam patenkinti smalsumą bei lengvai sukaupti naujas žinias. Šią savaitę, savo Montessori 3-6 metų vaikų raidos ir lavinimo studijose kaip tik kalbėjome apie tai, kaip pristatyti skaičių ir jų reikšmės konceptą mažiausiems. Mielai, pagrindinėmis veiklų idėjomis pasidalinsiu ir su jumis!
Montessori ugdyme pabrėžiamas natūralus vaiko smalsumas, kuriam atsiradus, mūsų darbas tik parinkti priemones bei pritaikyti aplinką, sudarant sąlygas vaikui tyrinėti savarankiškai. Mokymas(is) nėra frontalus, “atnešamas” mūsų, o veikiau atvirkščiai – diktuojamas vaiko. O mes galime, jei norime, prisijungti procese.
Kas padeda vaikams pažinti skaičius:
Paruošta aplinka. Erdvė, kur vaikas gali žaisti: lengvai pasiekiamos priemonės, staliukas su kėdute ar kilimas patogiam žaidimui. Visos priemonės bei žaislai parinktos pagal vaiko amžių bei gebėjimus, pilnais komplektais, be trūkstamų detalių ar nesulūžę, kad vaikas tikrai galėtų savarankiškai žaisti ir patirti sėkmę įveikiant užduotį.
Apčiuopiamos medžiagos abstrakčioms sąvokoms suprasti. Išmokti simbolių pavadinimus, kaip ir raides – yra viena. Tačiau, su skaičiais visai kita yra išmokti tų pačių simbolių reikšmes. KIEK iš tiesų yra trys, o KIEK – penki. Todėl čia labai svarbu padėti vaikams geriau suvokti šias sąvokas su fizinėmis priemonėmis, atvaizduojančiomis objektų kiekį pagal simbolį.
Kiekio ir objektų atitikmuo. Kvieskite vaikus skaičiuoti kasdienius daiktus, pavyzdžiui, žaislus, sagas ar vaisių gabalėlius. Įsitikinkite, kad jie supranta, jog kiekvienas objektas atitinka vieną skaičių. Paskaičiuokite kartu su jais, skaičiuodami palieskite kiekvieną objektą.
Skaičių įvedimas iš eilės. Pradėkite nuo skaičių nuo 1 iki 5 ar net nuo 1 iki 3 ir palaipsniui įveskite didesnius skaičius iš eilės, kai pastebėsite, kad ankstesni jau lengvai atpažįstami ir suvokiami. Toks laipsniškas progresavimas padeda jiems sukurti tvirtą pagrindą.
Skaičių dainos ir eilėraštukai. Į kasdienę rutiną galite įtraukti skaičių daineles ir eilėraščius. Dainuodami tokias daineles kaip „Penkios antytės”„Penkios antytės”, skaičių mokymąsi galite paversti smagiu ir įtraukiančiu.
Užsiėmimai lauke. Pasinaudokite lauko veiklomis, pavyzdžiui, skaičiuokite lapus, akmenis, kaštonus ar gėles. Gamta sukuria turtingą aplinką, kurioje galima smagiai tyrinėti skaičius.
Pasakojimai ir knygelės. Kaip trys paršiukai statė namus ar kiek burokų dėjo į barščius “Virtuvės abėcėlėje” ir pan. Knygelėse galite ieškoti objektų, juos skaičiuoti, palyginti kurių yra daugiau, o kurių mažiau. Tai padeda vaikams susieti skaičius su realaus gyvenimo situacijomis.
Matematinė kalba. Aptardami skaičius, vartokite tikslią matematinę kalbą. Užuot sakę „daug” arba „krūva”, sakykite „trys” arba „keturi”, kad įtvirtintumėte skaitinę sąvoką.
Grupavimas ir rūšiavimas. Pasiūlykite veiklų, kur vaikai gali grupuoti ir rūšiuoti daiktus pagal jų kiekį. Pavyzdžiui, jie gali rūšiuoti sagas pagal spalvą arba grupuoti žaislus pagal dydį. Tai padeda jiems ugdyti skaičių ir pagrindinių matematikos sąvokų supratimą.
Kai pritrūksta idėjų – Learning Resources priemonės ateina į pagalbą!
Learning Resources lavinamieji žaislai supažindina vaikus ne tik su skaičiais, jų asortimente rasite raidžių, pasaulio pažinimo, anatomijos, kosmoso, sensorikos lavinimui skirtų priemonių.
Gausiame asortimente atrasite žaislų pagal dabartinius jūsų mažylio poreikius.
PEGASO knygynuose ir pegasas.lt rasite ypač platų „Learning resources“ žaislų pasirinkimą! >>>
O čia keli mūsų favoritai:
SIMBOLIO IR KIEKIO DERINIMUI
Žaidimas leidžia greta simbolių dėlioti, konsturoti bei statyti ir kiekines skaičių išraiškas. O įvairios kortelės sufleruoja skirtingas veiklas.
RŪŠIAVIMUI IR GRUPAVIMUI
Itin smagus žaidimas formų skaičiavimui, rūškiavimui bei grupavimui. Žaidžiant su įrankiais taip pat lavinama ir smulkioji motorika.
KIEKIO SUVOKIMUI
Laisvos detalės improvizuotiems žaidimams – figūrėles galima derinti su kortelėmis ar tiesiog jūsų ant lapo užrašytais skaičiais, jas grupuoti, lyginti, kur daugiau/mažiau.
Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2023 10 02