2-3 metai, 3-4 metai, Vaikiška spinta, Vaikiški atradimai

Rengiuosi pats – kaip galime paskatinti mažųjų savarankiškumą

apranga vaikiska drabuziai vaikams vaikiski rubai cool club senukai vaiku savarankiskumas savarankiskai apsirengti

Namuose vis dažnėjantis “aš pati”, vieną rytą mus aplankė ir prie Emos komodos. Buvo lietingas ir vėsus pavasario rytas, o panelė pasipuošė savo krikštynų suknele, po ja įsitaisė tiulinį sijoną ir apsigaubė princesės kostiumo apsiaustu. Bendras vaizdas gal ir smagus, tik, švelniai tariant, ne itin tinkamas kišti nosiai iš namų. Emos “aš pati” tapo kiekvieno ryto rutina, o man teko rimtai pasukti galvą kaip suvaldyti situaciją neslopinant jos entuziazmo ir savarankiškumo praktikų, bet išvengiant akistatų kai reikia eiti iš namų, o apranga visiškai netinkama.

Kaip ir daugumoje situacijų, man labai pasitarnavo Montessori principai, padėję pertvarkyti Emos aplinką (šiuo atveju – komodą ir drabužių selekciją) taip, kad ji skatintų Emos savarankiškumą ir padėtų jai praktikuotis sėkmingai be mano įsikišimo. Kaip man buvo smagu matyti jos pirmus sėkmingus apsirengimus ir tą džiugesį, kai galėdavo keliauti leisti dienos apsirengusi būtent taip, kaip norėjo, be jokių mano modifikacijų. Svarbiausia, toks savarankiškas apsirengimas po truputį tapo kasdiene mūsų rutina ir kaip labai tai palengvina darželio rytus! Tad dalinuosi keliais esminiais momentais, kurie suveikė bei pasiteisino mums:

Lengvai pasiekiama, patogu ir aišku

Vienas iš pagrindinių Montessori principų – vaikams tinkamai paruošta aplinka. Šiuo atveju, spinta, komoda ar lentynos, kur laikomi vaikiški drabužiai. Žemos lentynos ar stalčiai, vaikiško dydžio pakabos ir kabliukai vaikų akių lygyje leidžia jiems lengvai matyti ir pasiekti savo drabužius. Tai suteikia galimybę rinktis ir norimus drabužius pasiimti pačiam. 

Lentynose ar stalčiuose labai patogu naudoti įvairias dėžutes ar perskyrimus, padėsiančias surūšiuoti drabužius pagal kategorijas. Esant poreikiui, galite paženklinti lentynas ar dėžutes lipdukais su reikiamais simboliais, kurie taps sufleriais kur kas turi keliauti. Taip ne tik vaikams lengviau rasti ko jie ieško, bet ir lengviau grąžinti drabužius į savo vietas, kai jos labai aiškiai apibrėžtos.

Idealu, jei drabužiai sudėti taip, kad juos visus vaikas gali matyti nekuisdamas gilyn, t.y. vengiant stirtų bei bokštų – lengviau išsirinkti, lengviau palaikyti tvarką.

Iš trijų visad lengviau išsirinkti nei iš penkių, ypač vaikams! Kad mažylis nebūtų priblokštas ir nejaustų sprendimų nuovargio, apribokite drabužių pasirinkimo galimybes. Mažesnis, kruopščiai parinktas garderobas gali padėti vaikui lengviau pasirinkti, o visus papildomus drabužius galite sudėti į aukštesnes lentynas ar uždaras dėžutes, kurios netrauktų vaiko dėmesio.

Tarpusavyje derantys drabužiai taip pat palengvins pasirinkimo procesą, tad dar prieš perkant vaiko drabužius, verta apgalvoti kur dažniausiai vaikas leis laiką, kokio tipo drabužių reikės ir kokia spalvų paletė mažyliui šiuo metu arčiausiai širdies.

Tinkama sezonui

Kad mažylio spinta išliktų aktuali ir lengvai valdoma, o savarankiško apsirengimo rezultatas nevarytų galvos skausmo, periodiškai keiskite drabužius, atsižvelgdami į sezoną. Netinkamus drabužius tiesiog pašalinkite iš vaiko spintos, kad tiesiog net nebūtų tokio pasirinkimo varianto ir netektų derėtis dėl netinkamos aprangos, kai ryte jau skubate pro duris.

apranga vaikiska drabuziai vaikams vaikiski rubai cool club senukai vaiku savarankiskumas savarankiskai apsirengti

Keičiantis sezonams ir perkraustant spintą ar netgi kasryt, keliaujant rengtis, pravartu apkalbėti dienos orus – pastebėti kokie gi jie už lango, apsitarti kokie drabužiai bei avalynė bus tinkami šiandien. Taip vaikas ne tik mokysis tinkamai pasirinkti aprangą, bet ir stebės aplinką, susipažins su besikeičiančiais metų laikais, mokysis naujų žodžių.

Aiškios gairės

Mes su Ema, pavyzdžiui, naudojame vieną taisyklę: po vieną drabužį iš kiekvienos dėžutės. Taip ji susisluoksniuoja savo aprangą: apatiniai, kojinės ar pėdkelnės, palaidinė, kelnės ar sijonas, džemperis ar megztinis. Mano darbas pasirūpinti orams tinkamais drabužiais dėžutėse, o Emos darbas – išsirinkti kaip ji tą dieną norėtų apsirengti. 

Drabužiai, kuriuos norisi rengtis

Užtikrinkite, kad jūsų mažylio drabužių spintoje esantys drabužiai būtų patogūs tiek pačiam apsirengti, tiek dėvėti. Pagal vaiko gebėjimus rinkitės drabužius be sagų ar užtrauktukų, venkite itin siaurų kaklų. Nepatogūs drabužiai ar neįveikiami užsegimai gali atgrasyti nuo savarankiško apsirengimo. Jei vaikas jautresnis, verta atkreipti dėmesį į etiketes, siūles ir bet kokias braižančias medžiagas, kurios gali kelti diskomfortą.

apranga vaikiska drabuziai vaikams vaikiski rubai cool club senukai vaiku savarankiskumas savarankiskai apsirengti

Na ir visad pasiteisinantis dalykas – įtraukti patį vaiką į drabužių pirkimą. Mano metodas paprastas: išrenku po kelis galimus variantus visko, ko Emai reikia ir tada kviečiu ją iš jų pasirinkti. Tokiu būdu esu užtikrinta audinių kokybe, sudėtimi bei estetika derinant drabužius tarpusavyje, o Ema gauna tai, ko nori, kuo džiaugsis ir mielai rinksis dėvėti.

Palaikykite vaiko savarankiškumą

Svarbiausias Montessori metodo įkvėptos mažylio spintos tikslas – skatinti jo savarankiškumą. Skatinkite vaiką kasdien rinktis aprangą, net jei kartais atrodo, kad jo pasirinkimai nesutampa tarpusavyje (skonio reikalas 😉 ). Leiskite jiems patiems apsirengti ir nusirengti, net jei tai užtrunka šiek tiek ilgiau. Juk tokie praktiniai gyvenimo įgūdžiai ateina tik per praktiką, o tuo pačiu ugdosi vaiko pasitikėjimas savimi ir patiriamas sėkmės jausmas.

Spausk ant nuotraukos – apžiūrėk iš arčiau!

su Ema kartu surinkom jai naują mini kapsulę drabužių iš senukai.lt, kur nuo šiol galite rasti Cool Club prekės ženklo drabužius bei avalynę! Rasite nuo kūdikių iki 14 metų vaikams skirtus lauko, kasdienius bei šventinius drabužius, kuriems iki sausio 21 d. taikoma 40% nuolaida, o su kodu mazasdidelis5 gausite papildomą 5% nuolaidą perkant už 30€ ar daugiau.

Visą Cool Club drabužių bei avalynės asortimentą rasite senukai.lt čia >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2024 01 10

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *