6-8 mėnesiai, 9-12 mėnesių, Ką veikti?

Ką veikti su aštuonių mėnesių kūdikiu?

Aštuntą mėnesį sparčiai vystosi mažylio smegenys, pagerėja atmintis ir galite pastebėti, kaip mažylis atpažįsta artimus žmones, prisiriša prie daiktų, vis sparčiau įsisavina naują įnformacija. Didėjant fiziniam mobilumui, greitėja ir veiklų dinamika ir su kiekviena diena jiems atsiveria visiškai naujas atradimų ir nuotykių pasaulis. Ką galima būtų pasiūlyti smalsiems vaikams šiame etape? Priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokytoja, Alisos mama Renata dalinasi jų favoritais:

Sensorinis kilimėlis

ką veikti su 8 menesiu kudikiu

Sensorinių žaidimų metu vyksta daug daugiau, negu mes galime pamatyti. Jutiminiai žaidimai padeda megzti bei stiprinti neyronų jungtis smegenyse, skatina motorinių įgūdžių vystymąsi, formuoja supratimą apie skirtingas tekstūras. Pasirūpinkite, kad mažylio artimoje aplinkoje atsirastų kuo įvairesnės struktūros daiktų, kuriuos jis galėtų tyrinėti. Mūsų namuose pasiteisino tiek įvairių medžiagų kamuoliukai, tiek medžiagų atraižos, o pastaruoju metu Alisa itin domisi rankų darbo sensoriniu kilimėliu. Ant paprasto kartoninio takelio pritvirtinau įvairiausių tekstūrų daiktų (durų kilimėlis, kempinės, filcas, plėvelė su oro burbuliukais ir kt.), o Alisa smalsiai juo ropoja ir bekrapštant pažindinasi su šiais paviršiais.

Smulkioji motorika

Nors gali atrodyti, kad visas mažylio dėmesys šiuo metu skiriamas stambiąjai motorikai: jis išmoko vartytis, suktis aplink savo ašį, šliaužti, ropoti. Tačiau šaime etape ne mažiau svarbi ir smulkioji motorika. Tobulėjant smulkiajai motorikai mažylis gali ištyrinėti daug daugiau dalykų savarankiškai, pradeda labiau pasitikėti savimi. Leiskime mažyliui daryti viską pačiam: paimti smulkesnius daiktus, pažindintis su maistu ir kt. Lavėjant smulkiajai motorikai, gerėja vaikų rankos-akies koordinacija, objektų suvokimas.

Sudėkite įvairius žaisliukus į keksiukų formelę, geriausiai, jei tai būtų žaislai, su kuriais mažylis kurį laiką buvo nežaidęs, taip veikla sulauks didesnio susidomėjimo. Leiskite jam tuoj žaisliukus išimti, o norėdami pasunkinti veiklą priklijuokite juos lipnia juosta. O jeigu pavyks atrinkti įvairios tekstūros žaisliukus, tai mažylis gaus dvigubą nauda iš šios veiklos.

Smulkios motorikos lavinimo veiklai galima panaudoti kartoninę servetėlių dėžutę. Sudėkite į vidų įvairių medžiagų, skarų arba net kojinyčių. Parodykite mažyliui, kaip jas reiktų traukti ir leiskite jam bandyti pačiam suimti medžiagą ir ją ištraukti.

Tiek sensorinei, tiek smulkiosios motorikos veiklai tinka tyrinėjimai smėlyje. Užkaskite kelis žaisliukus ir ieškokite kartu su vaiku. Aišku, nebus išvengta ir smėlio degustacijų, tad būkite atidūs.  

ką veikti su astuoniu menesiu kudikiu
astuoniu menesiu kudikiu veiklos kudikiams motorine raida fizine raida ankstyvasis ugdymas kudikiu lavinimas
astuoniu menesiu kudikiu veiklos kudikiams motorine raida fizine raida ankstyvasis ugdymas kudikiu lavinimas

Objekto pastovumo dėžutė

astuoniu menesiu kudikiu veiklos kudikiams motorine raida fizine raida ankstyvasis ugdymas kudikiu lavinimas

Aštuonių mėnesių mažyliai jau pradeda suprasti objekto pastovumo idėją ir objekto pastovumo dėžutė gali tapti puikia priemone. Jos veikimo principas labai paprastas – mažylis įmeta rutulį į skylę, jis dingsta ir išriedėjęs pro angą vėl atsiranda. Kartojant šį judesį vėl ir vėl stiprėja suvokimas, kad daiktai nedingsta visam laikui, net jei mes jų nematome.

Tokią dėžutę galite pasidaryti patys iš paprastos batų dėžės, teliks tik rasti tinkamo dydžio kamuoliuką. Mažyliui greičiausiai prireiks laiko išmokti įmest kamuoliuką, tačiau nepasiduokite, kartokite ir netrukus pamatysite savarankiškus bandymus.

Erdvė, palanki tyrinėjimams

Nepamirškite skirti dėmesio aplinkai, kurioje jūsų mažylis žaidžia bei vis atkreipkite dėmesį į jos saugumą. Sukurkite vaikui palankią aplinką, kurią jis galėtų nevaržomai tyrinėti ir skatintų jį domėtis. Kruopščiai įvertinkite ar jį supanti aplinka yra saugi, ar nepasieks smulkių detalių, visi laidai ir elektros lizdai yra apsaugoti. Reguliariai peržiūriu Alisos žaislus, o dar dažniau paprastų namų apyvokos daiktų krepšį. Pastebėjau, kad vaikui dažnai įdomesni yra tiesiog įvairūs dubenėliai, šepetėliai, dangčiai ir kt.

Daugiau apie saugią TAIP erdvę eskaitykite čia >>.

Daugiau apie namų babyproof’inimą ir atskirų kambarių apsaugojimą skaitykite čia >>.

Bendravimas su vaiku

Mažylis jau vis geriau supranta tam tikrų žodžių reikšmę, jo kalboje galite išgirsti vis daugiau įvairiausių skiemenų, o jie jau susijungia ir į pirmuosius žodžius. Kalbėjimas ir pasakojimas mažyliui padeda jo kalbos įgūdžių vystymuisi, o girdėdamas pasikartojančius žodžius arba frazes, mažylis sieja jas su veiksmais ir jis jau žino, kas bus toliau. Pasirinkite kasdien pasikartojančius veiksmus, priskirkite jiems frazę ir kartokite. Tokiu būdu sparčiai lavės jo kalbinė raida, jausis saugus.

Mažyliai vis dažniau bando kartoti tėvų matomą elgesį, tariamus žodžius ir reiškiamas emocijas. Stenkitės kuo daugiau laiko leisti su vaiku žaisdami, dainuokite, skleiskite įvairius juokingus garsus, vartykite knygas, mėgdžiokite gyvūnus, grokite muzikiniais instrumentais, slėpkite žaislus ir juos atraskite. Žaidimai kartu leidžia vaikui jaustis mylimam ir saugiam, taip mažylis kopijuodamas jūsų elgesį greitai išmoks naujų dalykų.  

Daugiau veiklos idėjų panašaus amžiaus mažyliams rasite čia: 6-8 mėn | 9-12 mėn.

Idėjomis dalinasi Renata Trumpokais, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokytoja. Sekite jos bei Alisos nuotykius instagrame >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2022 08 29

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *