6-8 mėnesiai, Ką veikti?, Kūdikių raida, Vaikiški atradimai

Ką veikti su septynių mėnesių kūdikiu?

ką veikti su septynių mėnesių kūdikiu

Septintą mėnesį mažylis, savo tempu, tobulina jau įgytus įgūdžius, tampa vis stipresnis, tad nori vis daugiau judėti, ieško naujų būdų tai daryti, taip lavindamas ir savo kūrybingumą. Padėti mažyliui atrasti naujus judėjimo būdus bei stiprėti, galite sukurdami motyvuojančius ir įtraukiančius žaidimus ar veiklas. Priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokytoja Renata dalinasi, kokios gi veiklos pasiteisino jai su dukrele Alisa – septynių mėnesių kūdikiu.

Fizinis mobilumas

Mažylis tampa vis judresnis ir nori savarankiškai keliauti iš vienos vietos į kitą. Tikėtina, jau šliaužioja arba bando tai daryti. Šiuo laikotarpiu skatinkite mažylį judėti ir siekti tikslo. Tai gali būti toliau, šone arba už nugaros padėtas, vaiko mėgstamas, žaislas. Mažylis bandys jo siekti ir taip stiprins savo raumenis, motorinius gebėjimus. Aišku, daiktas turi būti pakankamai lengvai pasiekiamas, kad kūdikis galėtų patirtį sėkmę.

Alisai iki šiol labai patinka įvairių dydžių ir tekstūros kamuoliukai, jiems nuriedėjus, ji siekia jų. Riedantys kamuoliai taip pat sufleruoja patį judėjimą. Vis neatsistebiu, kaip jau kelis mėnesius kamuoliukų krepšelis yra viena iš mėgstamiausių jos veiklų. Aišku, jis nuolat yra papildomas naujais, dar nematytais kamuoliukais. Naujausias favoritas – didelis pripučiamas paplūdimio kamuolys, jis nurieda, o Alisa juda link jo.

Jeigu jūsų mažylis jau šliaužia arba ropoja, pabandykite pastatyti kliūčių ruožą, kurį mažylis bandys įveikti: pridėkite pagalvių, galite padaryti tunelį iš pledo arba kartono. Tokia smagi estafetė padės stiprinti jau įgytus įgūdžius. Svarbu –  įvertinkite, ar jos yra saugios ir įveikiamos.

ankstyvasis ugdymas kudikis ka veikti su kudikiu sesi menesiai septyni smulkioji motorika
septynių mėnesių kūdikiu ankstyvasis ugdymas kudikis ka veikti su kudikiu sesi menesiai septyni smulkioji motorika

Pagerėjusi judesių koordinacija

Kūdikiai mėgsta įvairių formų, spalvų, dydžių, tekstūrų ir skambančius daiktus. Septintą mėnesį jau laisvai gali perkelti daiktus iš vienos rankos į kitą, atidžiai apžiūrėti, sukioti, judinti. Nebūtina yra pripirkti begalę įvairių žaislų, vaikams įdomus tie žaislai su kuriais kasdien „žaidžia“ suaugę. Pavyzdžiui, būdami virtuvėje sukraukite mažyliui saugių buities daiktų krepšelį, jam tikrai bus smalsu juos patyrinėti – paimti, pakelti, apžiūrėti. Pastebėkite, su kokiu smalsumu ir nuostaba jūsų mažylis atranda juos! Imant kiekvieną daiktą, papasakokite iš ko jis yra pagamintas, kam yra naudojamas. O tokio pobūdžio krepšelį galima sukurti kiekviename kambaryje, sukrovus į jį to kambario būdingus daiktus, pvz.: vonioje-muilinė, rankšluostukas, šepetėlis, tuščias šampūno buteliukas; miegamajame – pagalvėlė, migdukas, žadintuvas ir kt. Svarbu įvertinti, ar daiktas yra saugus naudoti ir nepalikti vaiko be priežiūros.

Smulkiajai motorikai lavėjant, Alisą pradėjo dominti įvairios smulkios detalės, stengiasi pirštukais jas pačiupti taip stiprindama savo pincetinį griebimą. Savadarbė juostelių dėžė tapo puikia veikla, reikalaujančia susikaupimo. Pradžioje reikia išmokti pirštukais paimti mazgą, o vėliau ir ištraukti juostelę. Patarčiau pradėti nuo didesnių mazgų, kad mažylis lengviau suprastų žaislo principą, o vėliau galima sunkinti veiklą sumažinant mazgelius.

ankstyvasis ugdymas kudikis ka veikti su kudikiu sesi menesiai septyni smulkioji motorika
ankstyvasis ugdymas kudikis ka veikti su kudikiu sesi menesiai septyni smulkioji motorika

Bendravimas

Šiame laiko tarpsnyje mažyliai ypatingai mėgaujasi bendravimu ir pradeda mėgdžioti mus, jau galime išgirsti vis daugiau naujų garsų, skiemenų. Kalbėjimas, skaitymas su vaiku, klausymasis ir atsakymas į jo šnekučiavimą yra pats geriausias būdas padėti jam mokytis bendrauti. Jau minėjau anksčiau, kad skaitymas yra vienas iš geriausių būdų skatinančių kūdikio kalbos raidą. Kviečiu kasdien skirti bent kelias minutes knygos vartymui, skaitymui, pasakojimams. Nors ir susidaro įspūdis, kad kūdikis nieko nesupranta, prisiminkite, kad viskas susigeria ir įsirašo į jo smegenis!  

Priežasties-pasekmės ryšys

ankstyvasis ugdymas kudikis ka veikti su kudikiu sesi menesiai septyni smulkioji motorika

Mažyliams gerokai paaugus, mes tikimės, kad jie mokės būti atsakingais už savo veiksmus, supras, kad jų veiksmai turės įtakos aplinkiniam pasauliui. Priežasties-pasekmės pamoka prasideda jau kūdikystėje. Apie 6-8 mėnesį mažyliai pradeda suprasti, kad jų veiksmai turi aiškų atsaką. Rodykime, pasakokime kaip priežastis-pasekmė veikia pasaulyje. Įjunkite/išjunkite šviesą, meskite/pakelkite, pastatykite kaladėlių bokštą ir nugriaukite, spauskite skambančius knygos arba žaislo mygtukus ir t.t. Leiskite mažyliui padaryti tą patį, taip augs jo pasitikėjimas ir jis supras principą.

Pasikartojantys žaidimai

Kartais atrodo, kad įvairūs ku-kūūū žaidimai mažyliui niekada neatsibos ir kiekvieną kartą sukels džiugias emocija. Priešingai, nei mums. Tokio amžiaus kūdikiams patinka nuspėjami dalykai. Tad drąsiai kartokite judesius, sakykite trumpus eilėraščius arba dainuokite mėgstamą dainelę, skaitykite tą pačią knygutę.

Laisvas žaidimas

Alisa pastaruoju metu vis daugiau laiko praleidžia žaisdama savarankiškai. Dažnai palieku ją laisvai tyrinėti aplinką arba pasiūlau kelis skirtingus žaislus. Tuomet stebiu, kas ją labiausiai domina, kaip tyrinėja, kokias patiria emocijas. Matau, kad tai geriausias būdas pažinti mažylį, pastebėti jo raidą bei, svarbiausia, suprasti jį.

Daugiau veiklos idėjų 6-8 mėnesių mažyliams rasite čia >>.

Idėjomis dalinasi Renata Trumpokais, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokytoja. Sekite jos bei Alisos nuotykius instagrame >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2022 07 27

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *