9-12 mėnesių, Ką veikti?

Ką veikti su dešimties mėnesių kūdikiu?

„Kaskart žiūrėdama į žaidžiančią Alisą nesuprantu, kur išgaravo visi tie kūdikio mėnesiai! Atrodo tik vakar išmoko rankoje laikyti žaisliuką, o šiandien jau bando žengti pirmuosius žingsnius. Laikas skrieja labai greitai ir taip norisi branginti kiekvieną akimirką, palikti visus buities darbus nuošalėje ir kokybiškai leisti laiką kartu,” – dalinasi Renata Trumpokais, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokytoja, Alisos mama.

Mėgdžiojimas

ką veikti su desimties menesiu kudikiu veiklos idejos 10 menesis pincetinis griebimas smulkioji motorika

Alisa jau tapo tikru pašnekovu, burbėdama bando tarti žodžius, kartoja intonacijas, sako įvairius skiemenis. Taip smagu būna gauti atsakymą, nors ir ne visada suprantu jį, bet džiaugiuosi atgaliniu ryšiu. Įsiklausius, iš intonacijos kartais net atrodo supranti ką mažylis norėjo pasakyti, o pratęsiant įvyksta visas pokalbis. Tokios situacijos tai dar vienas įrodymas, kad mažyliai kaip kempinėlės sugeria viską ir vėliau bando kartoti savo tėvus, o tai nuostabi galimybė išmokti naujų dalykų.

Ant spintelės esu paruošusi jai dažniausiai vartojamų žodžių langelius, juos atidarius ir pamačiusi daiktą vis bando jį įvardinti, kartu atidarinėjam ir nuolat kartojam. Taip lengviau įsimena žodžiai bei sąsaja su objektais, kuriuos jie įvardina. Ypač pravartu naudoti tikras objektų nuotraukas, rodant maksimaliai tikrovišką daikto ar gyvūno atvaizdą.

Mėgdžioti savo tėvelius mažyliai labai mėgsta, pastebėkite, kaip kartais juokingai jie bando kopijuoti gėrimą iš puodelio, valgymą įrankiais, kalbėjimą telefonu, bendravimą. Mūsų pavyzdys yra geriausias būdas išmokinti naujų įgūdžių be didelių papildomų pastangų, ypač kai demonstruojame juos itin lėtai ir po daug kartų.

Fiziniai gebėjimai

Atrodo jau nėra vietos namuose, kurios Alisa nebūtų ištyrinėjusi. Jos mobilumas stebina: visur bando užsiropšti, įlįsti, perlipti! Pasinaudodama jos susidomėjimu, sudarau jai kuo daugiau iššūkių, kad galėtų tobulinti stambiąją motoriką, koordinaciją ir pusiausvyrą. Ant grindų pridedu didelių pagalvių, sukuriu kėdžių ar dėžių labirintus, trasas ir kliūtis. Tokia veikla tinka ir jaunesniems mažyliams, bet pastebint, kad kliūtys yra lengvai įveikiamos reikėtų jas perdėlioti sudėtingiau. Fiziniams iššūkiams galite naudoti ir burbulų baseiną. Pradžioje Alisa ten žaisdavo su savo kamuoliukų kolekciją, tačiau didėjant kamuoliukų kiekiui prireikdavo pastangų iš jo išlįsti/įlįsti. Tikrai prireikė nemažai bandymų, tačiau šiandien puikiai susitvarko su šiuo iššūkiu.

Tokio amžiaus mažyliai dažnai jau bando stotis ir kai sustiprėja jų raumenys, prisilaikant bando žengti pirmuosius žingsnius. Norint paskatinti mažylį žingsniuoti, galite ant jam patogiai pasiekiamo paviršiaus išdėlioti mėgstamus žaisliukus. Pasilaikydamas, vaikas galės drąsiai žingsniuoti jų link.

Rankos-akies koordinacija

9 mėnesį su Alisa mokėmės įmesti kamuoliuką ir kitus daiktus į dėžę. Gan greitai įvaldžius įmetimą, vis pasunkindavau, duodavau dėžę su kitokia skyle, vėliau mokėmės mėtyti kaštonus į itin siaurą angą. Taip pat, šį mėnesį pradėjome mokytis užmauti ir numauti žiedą, pirmus kartus aš Alisai lėtai rodydavau visą eigą. Po to ji bandydavo pati. Pradėjome su vos vienu žiedu, kai pastebėjau, kad jai vis geriau sekasi – daviau daugiau žiedų. Ši veikla pareikalavo neįtikėtino Alisos atidumo ir susikaupimo bei daug daug pakartojimų!

Tobulinti akies-rankos koordinacija galima ir dėliojant daiktus į skirtingas vietas. Tam dažniausiai naudoju kiaušinių dėžutę arba keksiukų formeles, lėtai dedu į kiekvieną duobutę po daiktą, leiskite mažyliui ištyrinėti daiktus, vėliau bandyti. Siūlyčiau pasirinkti pradžioje kelis daiktus dėliojimui.

Buitiniai darbai

Augant, Alisa išreiškia vis didesnį susidomėjimą buitiniais darbais. Besisukant virtuvėje jai svarbu pamatyti, kas kepa arba verda, bando spausti įrenginių mygtukus, nuolat sekioja mane ar tėtį po visus namus ir stebi ką darome. Kartą buvau tokia nustebusi pamačiusi, kad Alisa man padeda dėlioti savo drabužėlius. Dėliojo kojines ant džiovyklės ir bodžiukus į stalčių. Tikrai nesitikėjau, kad tai taip jai patiks. Nuo šiol kaskart leidžiu ir jai vis daugiau prisidėti prie buitinių darbų ir juos išbandyti pagal galimybes. O kartais besitvarkant pavyksta su Alisa kartu sudėti žaisliukus į krepšį. Mažyliams patinka suaugusiųjų „žaidimai“, tad apsišarvoję kantrybe leiskime jiems žaisti buityje!

Daugiau veiklos idėjų panašaus amžiaus mažyliams rasite čia: 6-8 mėn | 9-12 mėn.

Idėjomis dalinasi Renata Trumpokais, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokytoja. Sekite jos bei Alisos nuotykius instagrame >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2022 10 31

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *