Artėjant kūdikio šešių mėnesių gimtadieniui sunku patikėti, kad praėjo jau pusė metų nuo to laiko, kai jis atkeliavo į šį pasaulį? O mažylis jau tiek daug išmokęs! Antrasis gyvenimo pusmetis atneša dar daug džiugių akimirkų ir naujų raidos smagybių. Tikriausiai jau pastebėjote, kad mažylis vis labiau domisi supančiu pasauliu, reiškia nepasitenkinimą ir džiaugsmą (arba atvirkščiai), atpažįsta žmones, skleidžia daugiau garsų ir netgi atsako į jūsiškius.
Priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokytoja, šešių mėnesių Alisos mama, Renata Trumpokais dalinasi kokios gi veiklos gali šiame etape sudominti ir jūsų mažylį.
Objekto nepastovumas
Ar teko pastebėti, kad pametęs žaislą mažylis nebando jo ieškoti? Kūdikiai objektus suvokia tik tol, kol juos mato, tad už borto nukritęs barškutis jam jau nebeegzistuoja ir mažylis net nesivargins jo ieškoti. Objekto pastovumo suvokimas yra svarbus vystymosi etapas, kuris tęsiasi net iki 8 mėnesio.
Kasdienėse veiklose su mažyliu išbandykite žaidimus, leidžiančius mažyliui suprasti, kad dingęs daiktas netrukus gali sugrįžti:
- Žaiskite ku-kū žaidimus pasislėpę už delnų ir vėl atsiradę. Slėptis galite ir už sienos arba kito objekto;
- Naudodami ploną skarelę uždenkite mažylio veidą ir atidenkite, stebėkite jo reakcijas, atkartokite mimikas. Šis žaidimas visad sukelia džiaugsmą;
- Žaiskite slėpynes. Aprodę mažyliui daiktą paslėpkite jį po medžiaga, papasakokite apie savo veiksmus. Pradžioje ieškokite patys, vėliau leiskite tai padaryti mažyliui;
- Skaitykite knygas su atvartais už kurių slepiasi daiktai;
- Pabandykite pakalbėti su mažyliu tuo metu, kai jis jūsų nemato.
Skaitymas
Skaitymas yra puikus užsiėmimas bet kokio amžiaus vaikams, jis moko bendravimo, supažindina su supančiu pasauliu, lavina klausymosi ir atminties įgūdžius. Šešių mėnesių mažylio regėjimas jau gerokai labiau išsivystęs, jis pradeda atpažinti pavaizduotus daiktus, tad skaitymas tampa dar smagesniu.
Rinkitės knygas su ribotu kiekiu žodžių, geriausiai rimuotu tekstu, su aiškiomis ir neperkrautomis iliustracijomis, nes kūdikiui reikės apdoroti visą gautą informaciją, tad svarbu jo neperkrauti. Puikiai tiks pasakojimai apie atliekamas kasdienes veiklas ar kasdienoje atpažįstamus objektus, gyvūnus. Leiskite mažyliui čiupinėti ir vartyti knygą, galite pasirinkti tokias, kuriose mažylis galės pačiupinėti įvairios tekstūros paviršius.
Siūlau rinktis medžiagines knygutes arba kietais puslapiais, taip kūdikiui bus lengviau vartyti ir jos ilgiau tarnaus. Palikite jiems knygas tyrinėti savarankiškai. Skaitydami būtinai pažaiskite su veido išraiškomis, skirtingomis intonacijomis. Pastebėję, kad mažylis pradėjo „kalbėti“, leiskite ir jam garsiai paskaityti. Laikas praleistas su knyga tik dar labiau stiprins jūsų tarpusavio ryšį ir kartu augins meilę knygai!
Kūdikis ir laikas lauke
Atšilus orams nepraleiskite galimybės kuo daugiau laiko su kūdikiu leisti gryname ore, suorganizuokite popietę parke, pasikvieskite bendraamžių. Pavėsyje ant pleduko galite užsiimti jums su mažyliu įprastomis veiklomis, aišku, mažylį tikėtina labiausiai domins supanti jį aplinką. Aprodykite ją, leiskite pačiupinėti žolę, žievę, lapus, gėles, smėlį ir esant galimybei vandenį. Kuo daugiau uostykite, lieskite ir pasakokite apie tai, kuo kūdikis domisi.
Smagia veikla lauke gali tapti ir muilo burbulai. Juos leidžiant mažyliui bus įdomu stebėti ir liesti. Esant šiltesniam orui pripildykite padėklą arba indą vandens, pridėkite ten įvairių žaisliukų, sukarpytų kempinėlių, kamuoliukų, gali tai būti ir gamtinės priemonės (akmenukai, lapeliai, gėlytės, kankorėžiai). Alisą šiuo metu ypatingai žavi šnarantys medžių lapai ir žolė, visad ją krapšto ir bando pačiupti mažais pirštukais.
Stipriname raumenukus
Jeigu mažylis mokosi sėdėti, galite ant sienos arba spintos su lipnia juosta priklijuoti jam patinkančius žaisliukus, spalvotus lapelius, pagamintą sensorinį maišelį (vandens kamuoliukai, aliejus arba muilas su maistiniais dažais) arba magnetukus ant šaldytuvo. Jų siekimas skatins mažylį išlaikyti koordinaciją ir stiprins raumenis. Mūsų atveju labai pasiteisino žaisliukai priklijuoti su popierine lipnia juosta prie sienos, Alisa juos krapštė, bandė atklijuoti ir gan ilgai išsėdėdavo tiesia nugara.
Sensorinė lenta, pastatyta prie sienos, irgi sudomindavo kelti rankytes ir tyrinėti ją. Naudojame ją ir gulėdami ant pilvo, daiktų krapštymas ir tyrinėjimas – itin dominanti veikla. Tokią lentą galite pasigaminti patys, prie jos priklijuodami įvairios tekstūros, formos ir spalvos daiktus.
Sėdėjimui gali patarnauti ir puodas arba krepšelis su žaislais padėtas priešais. Padėkite puodą arba kitą tuščią tarą apverstą aukštyn kojom priešais mažylį ir leiskite jam „mušti būgnais”. Mažylis tyrinės sukeliamus garsus, o į pagalbą galite įteikti ir medinį šaukštą. Krepšelis su žaislais gali tapti puikiu lobiu. Sudėję į jį įvairius daiktus suskirstytus pagal kategorijas (įrankiai, spalva, tekstūra, maistas ir kt) leiskite mažyliui juos traukti ir tyrinėti. Vėliau galite kartu apžiūrėti krepšelio turinį ir apie jį papasakoti.
Šešių mėnesių mažylis sparčiai mokosi suktis aplink savo ašį ant pilvo, stiprina savo šoninius raumenis. Norėdami paskatinti tą daryti dėliokite lanku aplink mažylį jo mėgstamus žaisliukus, jis bandys juos siekti. Žaisliukus arba dominančius daiktus, mažyliui gulint ant nugaros, dėkite šonuose. Judėjimą palengvins bodžiukai su trumpomis rankovėmis, mažyliui taip lengviau bus atsispirti.
Dažnai Alisai žaidžiant ant grindų aplink ją išdėlioju įvairius žaisliukus ir stebiu, kaip jais domisi, „atrenka“ mėgstamiausius ir sukasi aplink savo ašį be mano pagalbos. Ypatingai ją domina sensorinių kamuoliukų krepšelis, jį kraustant kamuoliukai nurieda, tad tenka įdėti pastangų juos pasiekiant.
Daugiau veiklos idėjų 6-8 mėnesių mažyliams rasite čia >>.
Idėjomis dalinasi Renata Trumpokais, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokytoja. Sekite jos bei Alisos nuotykius instagrame >>.
Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2022 06 23