0-3 mėnesiai, 3-6 mėnesiai, 6-8 mėnesiai, 9-12 mėnesių, Daiktai daikteliai, Ką veikti?, Namai, pritaikyti vaikams, Vaikiški atradimai

Būtiniausi daiktai kūdikio kambaryje pirmaisiais metais pagal Montessori

kambaryskudikio kambarys ko reikia kudikiui daiktai montessori-kudikio-daiktai-montessori

Nors dažnai atrodo kitaip, kūdikiams tikrai nereikia daug daiktų. Jiems jų reikia kruopščiai apgalvotų ir amžiui bei raidos etapui tinkamų. Tada užtenka vos kelių. Montessori metodikoje visi daiktai ir baldai mažyliams parenkami pagal jų to laiko raidą, gebėjimus bei lavėjimą – kad būtų patogu, praktiška, panaudojama ir saugu. Taip pat ir su vaiko erdve/kampu/kambariu – su vos keletu paprastų daiktų galime sukurti mažylį įgalinančią erdvę, kurioje jis saugiai tobulės, tyrinės savo galimybes bei aplinką ir vystysis. Noriu su jumis pasidalinti keliais pagrindiniais principais, kurie padės sukurti kūdikiui tinkamas erdves.

0-5 mėnesiai

Šiame amžiuje kūdikis daugiausia laiko leidžia gulėdamas, tobula jei ant pilvuko, tad ir jo erdvė turėtų būti tam pritaikyta. Kuriant jaukų kampelį ar visą kambarį kūdikiui, jums pilnai užteks šių daiktų:

  • patogus kilimas žaidimams;
  • veidrodis greta kilimo, kad mažylis galėtų save stebėti;
  • rėmelis žaisliukams virš kūdikio pakabinti + skirtingi žaislai pagal raidą;
  • žemoje lentynoje ar tiesiog ant grindų sudėti keli pagal amžių ir raidą tinkami žaislai: barškučiai, skirtingų tekstūrų kamuoliukai, kontrastinės kortelės ir pan.

5-9 mėnesiai

Kūdikiui pradėjus vartytis, mokinantis šliaužti, ropoti, sėdantis ir stojantis erdvė šiek tiek pasipildo keletu fizinei raidai ir stambiosios motorikos lavinimui tinkamų daiktų bei pasikeičia žaislai lentynoje:

  • patogus kilimas žaidimams lieka;
  • veidrodis greta kilimo lieka, tik galima jį iš horizontalaus paversti į vertikalų kai mažylis pradeda sėdėti;
  • žema lentyna gali paaugti į dviejų aukštų baldą, o joje pasikeičia pagal raidą tinkami žaislai;
  • patogus baldas/žaislas mažyliui prisitraukti stojantis – PIKLER trikampis ar skersinis pritvirtintas prie sienos, gal stabilus sunkus žemas staliukas ar suolelis ir pan.

9-12 mėnesių

Čia jau man nekyla pirštai suspaudyti žodžio kūdikis, čia jau guvus vaikas siaučia kaip vijurkas. Šiame  etape perkėlėme Emą miegoti į lovytę ant žemės, kadangi pati daug juda savarankiškai, geba nulipti nuo čiužinuko, o nubudusi nėra apribota laukti mūsų – gali keliauti saugiai žaisti, kol mes patinginiaujame rytais. Bet grįžtant prie veiklų erdvės:

  • Kilimas iškeliavo;
  • Lentynoje padidėjo žaislų kiekis, jie pasikeitė pagal raidos etapą;
  • Knygos persikėlė į žemą montessori stiliaus knygų lentynėlę iš kurios Ema pati gali jas pasiimti;
  • Atsirado įdomybių krepšys, kuriame gyvena skirtingų dydžių, tekstūrų ir medžiagų kamuoliukai ridenimui, mėtymui bei tyrinėjimui;
  • Stumdukas, jei vaikas rodo ženklus, kad nori vaikščioti;
  • Naudojimasis PIKLER trikampiu įgauna pagreitį.

Ir viskas! Neperkrauta erdvė palieka vietos judėti pačiam vaikui, ilgiau koncentruotis į vieną veiklą ir lavinti konkrečios gebėjimus. Ir nors toks erdvės organizavimas kyla iš Montessori metodikos, stebėdama Emą matau, kad tokioje erdvėja stipriai klesti ir jos fantazija bei kūrybiškumas – ji pati  ieško, bando ir atranda vis kitokių panaudojimų būdų esamiem žaislam bei daiktam.
Ką tik svarbu derinti su minimalistine ir funkcionalia erdve – tai žaislų rotacija. Kad jų būtų tik tiek, kiek reikia (vienu metu erdvėje ne daugiau 8 mes turime).

Kasdienius mūsų su Ema nuotykius sekite Instagrame >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2021 11 15

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *