Šiai laipynei jau daugiau nei 100 metų, o jos aktualumas ir praktiškumas mažyliams nenyksta! Pradėjusi domėtis RIE bei Montessori metodikomis, praktiškai visose knygose rasdavau minimą PIKLER laipynę, sukurtą vengrės pediatrės Emmi Pikler. Pagrindinė šios laipynės mintis? Leisti mažyliams lavėti savu ritmu. Kadangi pati laipynė nedaro nieko: vaiko neįsodinsi ir nepasupsi, nepastatyti su atrama, kad bandytų eiti ir pan. Su PIKLER trikampiu jei mažylis nemoka lipti, jis ir nelips. Kol neišmoks. Pats. Savo tempu. Tai kokia gi nauda tokio didelio daikto, jei jis nedaro nieko, galvojat? Paslaptis slypi tame, jog nedarydamas nieko, PIKLER trikampis yra toks universalus, kad leidžia mažyliui viską, kas jam aktualu esamajame raidos etape, padaryti pačiam.
Ką sakė Emmi Pikler
Analizuodama savo tyrimų rezultatus (E. Pikler tyrė vaikų iš skirtingų socioekonominių sluoksnių pasiekimus per skirtingas raidos sritis), Emmi Pikler apibendrino juos 7 pagrindiniuose principuose, kurie grindžiami dviem pagrindinėmis idėjomis:
- taikaus ir pagarbaus santykio su mažais vaikais svarba;
- visiška judėjimo laisvė pagal vaiko raidos etapą.
Remiantis šiomis idėjomis, ji išskyrė septynis principus įgalinantiems ir vaikų raidą skatinantiems tėvų-vaikų santykiams. Pasak Emmi Pikler: „Labai svarbu, kad vaikui būtų leidžiama savarankiškai padaryti kuo daugiau atradimų. Jei stengiamės jiems padėti atlikti visas kasdienes užduotis, atimame vaikui viską, kas būtina jo savarankiškam psichologiniam vystymuisi. Vaikas, kuris sėkmingai pasiekia kažką savo savarankišku noru eksperimentuoti, įgyja visiškai kitokią žinių kokybę nei tas, kuriam tiesiog įteikiamas gatavas produktas “. Siekdama palaikyti vaikų psichologinį vystymąsi ir jų fizinius poreikius laisvai judėti saugioje aplinkoje namuose, kai nebuvo įmanoma žaisti lauke, E.Pikler sukūrė trikampio formos laipiojimo rėmą, kuris dabar žinomas kaip PIKLER trikampis.
PIKLER trikampis ir jo panaudojimas
Ši universali laipynė leidžia mažyliui treniruotis ir lavintis ne tik stambiąją motoriką bei užsiimti aktyvia fizine veikla. Tyrinėdami savo kūno galimybes, kūdikiai gerina savo erdvinį suvokimą bei kūno balansą. Tuo pačiu, mokosi pasitikėti savimi, suvokti ir įsivertinti savo fizinius gebėjimus. Stebėdama Ema, negaliu atsidžiaugti sprendimu savo svetainę papuošti šiuo įstabiu mediniu reikalu! Per nepilną mėnesį ji jau išmoko po juo paropoti, prisitraukus atsistoti, vaikščioti aplink keisdama prisilaikymo taško aukštį, lipti, kopti ir čiuožti žemyn.
Taip pat, labai džiaugiuosi stebėdama kaip sparčiai lavėja jos kritinis mąstymas. Emai labai patinka spręsti mįsles, pavyzdžiui, ant trikampio skersinių skirtinguose aukščiuose pakabinu įvairių žaislų ar skarelių, o ji ieško būdų juos pasiekti. Žemiau ar prie krašto esančius pasiima prieidama šonu. Aukščiau esančius lipa pasiimti, o jei žaislas per didelis ir nepatogus laikyti rankoje, kai lipa žemyn, jau išmoko per tarpelį numesti jį ant grindų ir nulipusi ant žemės, palįsti pasiimti.
Pati Ema po truputį vis atranda įvairių naujų būdų užsiimti su laipyne: jau išmoko savarankiškai užlipti, apsisukti ir nučiuožti žemyn. Išmokusi pati, nešasi ir savo lėlytę čiuožinėti – dedą ją aukštai ir žiūri kaip šioji čiuožia žemyn. Ir kiaušinius neša ridenti nuo čiuožyklos, ir mašiną vėžina. Tik galiu įsivaizduoti kiek veiklų prisigalvos dar paaugusi!
Bet jis toks didelis
Taip, jis tikrai didelis. Nes didelį išsirinkome. Mūsiškis yra 80cm aukščio. Tačiau yra ir mažesnė, 65cm versija. Ją patogu rinktis turint mažiau erdvės ar visai mažučiams kūdikiams. Kitas labai funkcionalus ir abejones man išsklaidęs momentas – mūsų trikampis pilnai susilenkia per pusę ir puikiai palenda po sofa. Tad visai nesunku, esant poreikiui, kas vakarą jį tiesiog pradanginti. Na, o lenta – ji tiesiog plokščia ir lengvai paslepiama bet kur iš esmės.
Ar dabar, jau kurį laiką jį panaudojus, vėl rinkčiausi? 1000% TAIP!
Beje, mūsiškis yra iš kinderis.eu – pristatė labai greitai, surinkti pavyko man pačiai, kokybė išties puiki.
Daugiau veiklos idėjų mažyliams rasite čia >>.
Kasdienius mūsų su Ema nuotykius sekite instagrame >>.
Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2023 05 19