6-8 mėnesiai, 9-12 mėnesių, Ką veikti?, Kūdikių raida, Vaikiški atradimai

Pincetinis griebimas – didelis žingsnis savarankiškumo link!

pincetinis griebimas kūdikių smulkioji motorika lavinimas kūdikių kineziterapija kineziterapeutė

Pagauti šilauogę košėje, užsisegti sagą ar suimti pieštuką – visiems šiems veiksmams mes naudojamas pincetinis griebimas. Suspaudžiame savo nykščio ir rodomojo pirštų galiukus. Visiškai įprasti veiksmai, kuriuos atlikdami kasdien tikrai nesusimąstome kiek kažkada turėjome įdėti darbo, kad to išmoktume. O pincetinį griebimą mažylį po truputį įvaldyti pradeda 7-9 gyvenimo mėnesiais.

Tai vienas didesnių smulkiosios motorikos pasiekimų šiame kūdikio amžiuje. Smulkiosios motorikos gebėjimai valdo mažus rankų ir pirštų raumenis, leidžiančius užčiuopti bei suimti daiktus ir jais manipuliuoti. Jie leidžia vaikams koordinuotai ir su tinkama jėga atlikti norimus judesius. O smagiausia dalis – savarankiškai valgyti.

Kaip ir kada lavėja pincetinis griebimas?

Iš pradžių 7-9 mėnesiais atsiranda apatinis pincetinis sugriebimas, kai mažylis naudoja pirštų pagalvėles. O tik vėliau, apie 9-12 mėnesius pereinama prie pirštų galiukų. Tokiu būdu mažyliai geba suimti bei pakelti dar smulkesnius daiktus, juos įsidėti į burną. Vat čia mums su Ema ir iškilo problema.

Aštuntą mėnesį Ema pradėjo rodyti itin didelį norą treniruotis šį sugriebimo būdą, tačiau viskas, visiškai VISKAS, ką tik ji vienai ar kitaip suimdavo, keliavo į jos burną. IŠKART. Todėl visi įprasti pincetinio griebimo lavinimo žaidimai, kaip pompoms burbuliukai kiaušinių plakiklyje, karoliukai ar spalvoti makaronai, žirniai ir pupos, mums tiesiog netiko. Net jei ir sėdi prie mažylio visą žaidimo laiką, tu vis tiek kažkada sumirksėsi. O tai būtent ir bus tas laikas, kai šie sprangūs daiktai atsiras vaiko burnoje.

Saugūs žaidimai gebėjimui lavinti

Todėl ieškojau smagių ir įdomių būdų treniruotis, kurie nekeltų pavojaus užspringti. Ir jų tikrai yra! Viena dažniausiai pasitaikančių visiškai naturalių galimybių – VALGIO METAS. Apsišarvuokite kantrybe bei šluoste ir leiskite mažyliui valgyti savarankiškai. Na skystos košės pirštais gal ir nesuims, bet tirštos košės gumulėlius ar kieto maisto gabaliukus – po truputį mokysis suimti ir nešti į burną. Motyvacija ir džiaugsmas – garantuoti.

Iš maisto produktų, tokioms treniruotėms labai gerai tinka smulkūs kukurūzai, uogytės (perpjautos per pusę ar ketvirčiais), pavyzdžiui šilauogės ar braškės. Taip pat, liofilizuoti vaisiai ir uogos, visas maistas piršteliais. Įgūdį jau dalinai įvaldžiusiam mažyliui galite pasiūlyti sunkesnį variant ir po vieną gabalėlį pasirinkto maisto produkto sudėti į kiaušinių dėklo indelius. Norint išimti gabalėlius, teks pasitelkti sunkesnį pincetinio sugriebimo variant ir naudotis pirštų galiukais.

Iš žaislų, šiam gebėjimui lavinti, puikiai galite panaudoti įvairių dydžių kaladėles bei didelių, minkštų vaikiškų lego detales. Statykite įvairius statinius ar sukraukite detales į krepšelius, kad mažylis norėtų jas paimti ar iškraustyti. Dar labai tinka ir patraukia akį bei motyvuoja dėlionės su rankenėlėmis. Pavyzdžiui, Ema labai mėgsta daug daug kartų išimti turimos Done By Deer dėlionės detales, o aš vis dėlioju ir dėlioju jas atgal. Kol kas, jos fokusas į sugriebimą pirštukais ir paėmimą. Įvaldžius šį gebėjimą, kūdikis natūraliai pereis prie antro veiksmo – bandymo įdėti dėlionės detalę atgal į vietą. Apie tai kodėl vaikai pirmiau mokosi išimti jau esu rašiusi anksčiau čia.

ankstyvasis ugdymas pincetinis griebimas kudikiu smulkiosios motorikos lavinimas
ankstyvasis ugdymas pincetinis griebimas kudikiu smulkiosios motorikos lavinimas kineziterapija

Iš namuose randamų daiktų galite pasitelkti servetėlių dėžutę ir turimas skareles – sudėkite jas į dėžutę sulankstę tarpusavyje, kad ištraukiant vieną, išlystų ir kitos galiukas. Skirtingų medžiagų bei spalvų skarelės skatins mažylį suimti galiuką ir traukti.

Daugiau pasiteisinančių veiklų bei kasdienius mūsų su Ema nuotykius sekite instagrame >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2021 07 15

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *