Visą gyvenimą vaikus stebėjusi ir su jais dirbusi, Maria Montessori savo metodikoje, kaip vieną svarbiausių dalių, išskyrė dėmesį jautriesiems laikotarpiams vaiko raidoje. Jautriojo periodo metu, vaikas ypatingai domisi viena konkrečia sritimi, lavina tai sričiai reikalingus gebėjimus, yra itin motyvuotas žaisti konkretaus tipo žaidimus. Tyrimų metu pastebėta, kad jautriojo periodo metu, vaikai ne tik ypatingai domisi viena ar keliomis sritimis, bet ir daug lengviau bei greičiau įsisavina informaciją ir mokosi tos srities įgūdžių.

jautrieji periodai kudikis vaikas montessori kada ko mokosi vaikai kūdikių raida ankstyvasis ugdymas

Kodėl pravartu atpažinti jautriuosius periodus?

Žinodami ir suprasdami jautriuosius laikotarpius, galime daug lengviau atrasti kas bus įdomu mūsų vaikams, kokius žaislus jiems išrinkti, kaip įruošti jų erdvę bei kokias veiklas siūlyti. Įdomus faktas, visi pagrindiniai Montessori žaislai vėliau buvo kuriami būtent remiantis šiais jautriaisiais periodais. Jautriųjų periodų atpažinimas gali padėti mums geriau perprasti savo vaikų elgseną ir net emocijas – kodėl jie reaguoja ar elgiasi būtent taip.

Pavyzdžiui, staiga itin padidėjęs vaiko susidomėjimas vonios kambariu, higienos ritualais, bandymas savarankiškai šukuotis ar atimti iš jūsų dantų šepetėlį ir valytis pačiam, nebūtinai reiškia, kad vaikui nepatinka valytis dantų. Greičiausiai jam prasidėjo higienos jautrusis periodas – tai puikus laikas kalbėtis apie vonios ritualus, mokytis juos atlikti savarankiškai, galbūt netgi susipažinti su puoduku.

Mažylis karstosi ant baldų? Iš paskutiniųjų veržiasi lipti laiptais? Taip, atspėjote – jam jautrusis judesio periodas, pats metas daugiau keliauti į žaidimų aikšteles ar namuose pasistatyti  PIKLER trikampį.

Gaila, bet nei vienoje knygoje nėra labai tiksliai ir konkrečiai surašytų periodų, kada vienas ar kitas jautrusis laikotarpis yra aktyvus. O ir vaikai vystosi skirtingu tempu, tad realybėje tikrai yra svyravimų. Svarbu stebėti savo vaiką ir atrasti, kas jį motyvuoja ir traukia labiausiai.

Tad rėžiai gan platūs, tačiau vis tiek išlieka geru paruoštuku pasitikrinti:

jautrieji periodai maria montessori ankstyvasis ugdymas kudikis vaikai

Stebėdami savo vaiką, galite tiesiog turėti omeny, kurie iš šių jautriųjų periodų gali būti ir nesunkiai pastebėsite, kas itin traukia jūsų mažylį. Esant jautriajam periodui ar keletui jų, vaikas bus itin užsidegęs ta veikla, prie jos grįš dar ir dar, didžiuma savo dėmesio skirs būtent šių įgūdžių lavinimui.

Kas įdomu, kad neatliepti jautrieji periodai gali būti puikiu paaiškinimu mažylio emocinėms audroms ar kylantiems tantrumams. Jei vaikas neturi sąlygų, priemonių ar erdvės praktikuotis jį itin traukiančios veiklos, mokytis ir perprasti to, kas jam dabar aktualu, vaikas tikrai gali parodyti savo nepasitenkinimą. Taip pat, tikėtina, jog užsiimdamas kitomis veiklomis, mažylis itin greitai praras susidomėjimą, bus nekantrus, trumpiau žais savarankiškai.

O jei periodas praėjo?

Tikrai nereikia nerimauti, kad praėjus vienam ar kitam jautriąjam periodui, vaikas jau kažko nebeišmoks. Tikrai išmoks, tik tam reikės daugiau sąmoningų pastangų. S. Davies savo knygoje „Montessori mažylis“ tai lygina su suaugusiojo mokymusi užsienio kalbos. 

Daugiau apie kūdikių pirmųjų metų raidą skaitykite čia >>.

Norite sužinoti daugiau – prisijunkite prie jūsų mažylio amžiui tinkamos tėvystės programos >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2021 10 10

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *