0-3 mėnesiai, 3-6 mėnesiai, 6-8 mėnesiai, 9-12 mėnesių, Ką veikti?, Kūdikių raida

Raidos šuoliai pirmaisiais kūdikio metais

raidos suoliai šuolis kudikiu raida naujagimis kudikis augimo suolis

Nuo miego regreso, prie augimo šuolio ar nuo pirmo danties prie raidos šuolio – gali pasirodyti, jog pirmieji mažylio gyvenimo metai – vienas ilgas nesibaigiantis šuolis ir vis kas nors su juo „negerai”. Tiesa, tokie staigūs ir dideli pokyčiai, tikrai gali daryti įtaką mažylio nuotaikoms.

Tačiau, gebėdami atpažinti savo kūdikio nuotaikų svyravimo priežastis, ne tik galėsime jam pagelbėti, bet ir patiems išbūti taps lengviau! O iš visų šuolių bei regresų, man asmeniškai, patys įdomiausi – raidos šuoliai. Dažnai vadinami wonder weeks – stebuklingomis savaitėmis. Žinote tą jausmą, kai jūsų mažylis prabunda iš miego ir staiga elgiasi ar kalba visai kitaip? Atrodo, tarsi kas būtų perinstaliavęs operacinę sistemą jam? Būtent tą raidos šuoliai ir daro!

Preliminariai žinodami kada raidos šuoliai vyksta bei kas dedasi mažylio galvelėje jų metu, galėsime lengviau juos pastebėti. Tačiau svarbu suvokti, kad na neveikia kaip robotukai mūsų vaikai ir šuoliai gali vykti šiek tiek anksčiau, ar vėliau. Gali būti itin dideli ir jausmingi, o gali būti ir taip, kad jūs nieko nepastebėsite. O jei jau pastebėjote, pasistenkite tuo periodu būti kantresni, skirti kūdikiui daugiau dėmesio, artumo bei švelnumo. Pasiūlykite jį tuo metu dominančias veiklas, nes tikėtina, atradęs naują dalyką, mažylis labai labai norės jį treniruoti. Kartais netgi taip labai, kad sunkiau užmigs ar kelsis per miegus. Tad užtikrinkite laiko ir galimybių „treniruotėms” dieną.

Šiomis savaitėmis mažyliai dažnai tampa irzlesniais, nes jų smegenys staiga apdoroja didelius kiekius naujos informacijos, viskas aplink keičiasi itin greitai, jie bando tai perprasti ir na, suirzta. Dažnai ir jūsų dėmesio bei būti ant rankų nori dažniau, nes jūs esate jų saugumo uostas, kuriame mažylis gali prisiglausti, išsigandęs nežinios. Tad apsišarvuokite kantrybe ir eikite kartu atrasti bei suprasti pasaulio.

Svarbu atkreipti dėmesį: raidos šuoliai skaičiuojami nuo termino (ne gimimo) dienos:
raidos suoliai kudikis raida ankstyvasis ugdymas miego regresas

5 SAVAITĖ – pojūčiai

Po pirmojo mėnesio pažindinimosi su pasauliu ir jėgų kaupimo bei spartaus augimo, mažylis tarsi nubunda ir pradeda suvokti kas gi vyksta aplink jį. Ką jaučia jo rankytės, liesdamos mamą, ką mato jo akys, ką gi jis girdi aplink. Nauji pojūčiai atakuoja vaikelį iš visų pusių, o jis bando viską suprasti – įsivaizduojat koks didelis tai darbas? Juolab, kad reikėtų nepamiršti ir viduje esančių pojūčių – žagsulys ar pučiamas pilvukas. Mažyliui reikia priprasti prie tokios gausos trigerių, išmokti juos apdoroti ir dėlioti į stalčiukus savo galvelėje. Čia yra didžiausias šio raidos šuolio darbas.

Pasistenkite neperstimuliuoti mažylio šiuo metu – rinkitės ramias veiklas, vienu metu duokite tik vieną žaislą ar rodykite tik vieną kontrastinę kortelę. Neskubėkite ir viską darykite lėtai. Migdykite mažyli kuo ramesnėje aplinkoje su prislopinta šviesa.

8 SAVAITĖ – pasikartojimai

Mažyliai atranda raštus bei pasikartojimus. Taškeliai ant pleduko, šešėliai ant sienos ar konkrečiu kampu pakeltos rankytės vaizdas – mažylis vis labiau žavisi raštais, atsikartojančiais objektais ar veiksmais bei garsais. Įdomu, jog šis šuolis vyksta ne tik su rega – pasikartojimus mažyliai atranda ir kituose pojūčiuose. Pavyzdžiui, keliant rankytę prieš akis – ji visad atrodo taip pat. Pasukus galvą link virtuvės – girdisi atsikartojantis indaplovės ūžesys. Šiame šuolyje mažyliai itin susidomi paveikslėliais, raštuotais audiniais.

Tai puikus metas iš spintos išsitraukti dryžuotas, taškuotas ir languotas palaidines! O kontrastinės kortelės gali tapti jūsų mažylio mėgiamiausiu žaislu.

12 SAVAITĖ – judėjimas

Iki šiol buvęs itin nerangus, lėtas ir kampuotus judesius darantis mažylis, tampa greitesniu, lankstesniu ir plastiškesniu kūdikiu, kuris, tikėtina, vis mažiau norės būti vienoje vietoje. Rankos ir kojos vis dažniau kyla į orą, siekia kabančių žaislų su tikslu juos pajudinti ar sugriebti. Tobulėja ne tik paties mažylio gebėjimai judėti, bet ir judesio aplink jį suvokimas: aplink vaikštanti mama, artėjantis-tolstantis garsas ar besikeičiančios intonacijos.

Šiame etape mažyliai gali norėti intensyviai treniruotis griebimo refleksą ar spardyti virš galvos kabančius žaisliukus. Taip pat, vis įdomesnis barškučių skleidžiamas garsas. Čia esu sudėjusi mums labiausiai pasiteisinusius žaislus šiame periode.

raidos suolis kudikiu raida ankstyvasis ugdymas kudikis

19 SAVAITĖ – priežasties-pasekmės ryšys

Šiame etape mažylio galvelėje intensyviai jungiasi neuronai ir kuriasi ryšiai: jei paleisiu barškutį, jis nukris, jei verksiu – ateis mama. Tokie, iš pirmo žvilgsnio, paprasti priežasties-pasekmės ryšiai, mažyliui tampa akis atveriančiomis patirtimis, padedančiomis po truputį vis geriau suprasti pasaulį.

Per priežasties-pasekmės ryšius kūdikiai tyrinėja pasitelkdami visus savo pojūčius: todėl daiktai keliauja į burną, mažylis nori viską matyti, liesti. Daugiau apie priežasties-pasekmės ryšį skaitykite čia.

26 SAVAITĖ – atstumai

Mažylis jau bando šliaužti ar ropoti? Sukasi aplink savo ašį? Riedantys žaislai patys įdomiausi? Šis raidos šuolis apie atstumo suvokimą: kas arti, o kas toli. Pasaulis staiga tampa didele vieta, kurioje daiktai gali tolti arba artėti. Tą daryti vis labiau nori ir pats mažylis. O dažnai nesigauna – norimas daiktas ant aukštos lentynos, o mama išėjusi į kitą kambarį, atrodo, kaip už jūrų marių. Todėl šiame etape itin dažnai pagrindiniu įrankiu „pasiekti” daiktus tampa balsas – mažyliai sako ko nori, dažnai verksmu ar rėkimu.

Čia jums gali praversti veiklos ir žaidimai, skatinantys mažylį ropoti.

37 SAVAITĖ – kategorijos

Nuostabus atradimas, dažnai mažylius aplankantis tarp 36-40 savaičių: kai kurie daiktai yra panašūs tarpusavyje. Pavyzdžiui, žirniai lėkštėje ar ant žemės besimėtančios kaladėlės. Šiame etape mažylis gali itin daug laiko praleisti tiesiog imdamas savo žaislus vieną po kito ir juos tyrinėdamas: vartydamas, apžiūrinėdamas, ragaudamas. Taip jis mokosi kategorizuoti pasaulį.

Kūdiksi po truputį atranda, kad įvairūs daiktai, maisto produktai, žaislai, žmonės ar gyvūnai priklauso grupėms ar kategorijoms, o juos vienija konkretūs panašumai – savybės. Pavyzdžiui, uogos dažniausiai yra nedidelės, apvalios ir skanios, o špinatai – plokšti ir (ne)skanūs?

Šie nauji įgūdžiai pasireiškia per visus mažylio pojūčius, tad šiame etape svarbu suteikti mažyliui laiko ir erdvės tyrinėti objektus tiek, kiek jam norisi. Pravers veiklos objektams tyrinėti bei IŠIMTI. Nes neišėmęs, neapžiūrėsi.

46 SAVAITĖ – sekos

Iki šiol, atrodo, kad mažylis nieko neveikė tik vertė namus aukštyn kojom? Viską išimdamas, apžiūrinėdamas ir lygindamas? Taip jau būna, kai bandai suprasti ir sukategorizuoti pasaulį. Tačiau, jei atkreipsite dėmesį, šio šuolio metu, mažyliai gali pradėti daiktus dėti atgal į jų vietas. Pagaliau, ar ne? :)) Kūdikiai pradeda atrasti sekas: kas po ko, kur ir kaip. Viena kaladėlė ant kitos, kamuoliukas į skylę dėžėje, žiedas ant pagalio ir pan. Mažyliai viską lygina, ieško atitikmenų ir bando atlikti veiksmus. Kartais tie veiksmai bus kaladėlių sudėjimas į dėžę, iš kurios jas išvertė. Bet nebūtinai!

raidos suolis kudikiu raida ankstyvasis ugdymas kudikis

55 SAVAITĖ – programos arba labas, todleryste!

Visų pirma, tai su gimtadieniu! Šis raidos šuolis dovanoja mažyliams „programų” suvokimą – jei iki šiol pavyko perprasti tik trumpas ir paprastas sekas, dabar mažyliams perprantamos sudėtingesnės ir ilgesnės mūsų veiksmų sekos – programos/scenarijai. Pavyzdžiui, Ema po valgio visad ieško savo šluotelės ir eina pašluoti po kėde. Pavadinkim tai „susitvarkyti po valgio” programa. Tokiomis mažomis porcijomis, arba, programomis, mažyliai kategorizuoja pasaulį ir jame vysktančius įvykius.

Tad žinodami tai, pasinaudokite mažylio susidomėjimu ir supažindinkite jį su „grįžus į lauką nusiplauname rankas” arba „po valgio lėkštę nešame į kriauklę ir plauname” ir pan. programomis.

O svarbiausia, nepamirškite – net ir pačios neramiausios savaitės praeina! O nauji įgūdžiai, įspūdžiai bei atsiminimai lieka.

Auginate 3-6 mėnesių mažylį? Prisijunkite prie tėvystės programos „Augame kartu” – joje gausite visą reikiamą informaciją apie kūdikių primaitinimą, miegą, raidą, kalbos lavinimą iš nuostabių specialistų!

Daugiau mūsų su Ema kasdienių nuotykiu rasite instagrame >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2021 10 06

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *