3-6 mėnesiai, Ką veikti?, Kūdikių raida

Ką veikti su penkių mėnesių kūdikiu?

Penkių mėnesių mažylis kasdien vis sąmoningesnis, kiekvieną būdravimo akimirką tyrinėja pasaulį ir nuolat keičiasi. Kasdien pastebiu, kad Alisa vis labiau domisi aplinka, išbando savo kūno galimybes ir reiškia įvairias, vis naujas emocijas. O mes, net neturėdami specialių priemonių ir naudodami namų aplinkoje esančius daiktus, galime lengvai atliepti mažylio poreikius ir padėti pažinti jį supantį pasaulį. Įraše pasidalinsiu net šešiomis idėjomis – ką veikti su kūdikiu šiame amžiuje.

Mes tikrai pamirštame, kiek daug kiekvienas daiktas turi daug įvairių savybių, kurios mažyliui yra visiškai naujos. O pojūčiams itin jautriam bei imliam 5 mėnesių kūdikiui tikrai bus be galo įdomu patyrinėti skirtingas spalvas, tekstūras, dydį, svorį, temperatūrą. Tad stabtelėkim, apsidairykim tarp stalčių ir paieškokim daiktų, kviečiančių koncentruoti dėmesį į kurią nors konkrečią savybę.

Tyrinėjant daiktų savybes, sudarysite galimybę lavinti mažylio rankų miklumą. Nepamirškite nuolat garsiai apibūdinti, ką mažylis liečia arba mato, kokios spalvos, tekstūros, formos yra daiktas. Taip greičiau išmoks naujų žodžių, mokės juos apibūdinti.

Skirtingos daiktų savybės

Tyrinėjant daikto svorį, pasiimkite vienodai atrodančias mažas talpas, aš Alisai paruošiau šokoladinių kiaušinių „trynius“, tačiau tai gali būti ir kitokios vienodos talpos. Į juos sudėjau skirtingą kiekį akmenukų, kad būtų lengvai jaučiamas svorio skirtumas. Paduodant po vieną „trynį“ garsiai vardinau koks jis yra, sunkus ar lengvas. Leidau Alisai iš lėto pastebėti, pagriebti, pajausti daiktų skirtumą, nors jie ir keliavo tiesiai į burną, procese skirtingas pojūtis tikrai juntamas. Matydamas prieš save vienodos išvaizdos daiktus, bet turinčius skirtingą svorį, mažylis gali aiškiai justi būtent svorio skirtumą.

Panaudokite ir skirtingo dydžio daiktus, svarbu tik, kad jie atrodytų vienodai, tačiau būtų skirtingo dydžio. Galima panaudoti putplasčio arba veltinio kamuoliukus, šauktus, žaisliukus, buteliukus, dėžutes ar kt. Prieš naudojant įsitikinkite, ar daiktas yra saugus mažyliui. Vėlgi, matydamas išvaizda vienodus, tačiau masteliu besiskiriančius objektus, mažylis gali susipažinti su sąvokomis „didelis“ ir „mažas“.

Įvairūs pojūčiai

Šiame amžiuje ypatingai svarbūs yra prisilietimai. Tarp turimų medžiaginių lavinamųjų žaisliukų galite pastebėti, kad jie yra sukurti iš įvairių medžiagų kurias vaikas galėtų liesdamas pažinti. Praplečiant jų įvairovę galite paruošti įvairių medžiagų atraižų arba drabužių, pavyzdžiui iš šilko, odos,  su kailiuku, zomšo, mezginį, audinį su žvyneliais ir kt. Leidžiant vaikui tyrinėti, vardinkite, kokia tai medžiaga, kokias turi savybes, pvz.: šilkas yra lengvas, slidus, švelnus ir t.t. Vietoje medžiagėlių atraižų galime panaudoti įvairios tekstūros kamuoliukus ar tiesiog skareles, palaidines. Alisai leidžiu juos laisvai tyrinėti, kartais vienu iš jų priliečiu prie skirtingu kūno dalių, pamasažuoju ir vardinu kokius pojūčius jis sukelia.

 Temperatūrą galime pažinti naudodami du vienodus balionus, tereikia vieną iš jų šiek tiek pripildyti šiltu, o kitą šaltu vandeniu. Pakartotinai naudojant, vieną iš balionų galite palikti trumpam šaldiklyje. Pradžioje duokite vieną balioną, pasakykite koks jis yra, galite juo prisiliesti net prie skirtingų kūno dalių, vėliau tą patį pakartokite su kitu. Palikite juos abu mažyliui patyrinėti, stebėkite ir bendraukite su vaiku, vardinkite ką jis liečia, mato, kaip jaučiasi. Tyrinėdama balionus Alisa kartu atrado ir jų minkštumą, maigė juos, tampė ir aišku, ragavo. 

Garsai – ką veikti su kūdikiu?

Sulaukę penkių mėnesių kūdikiai pradeda geriau suvokti ir girdimus garsus. Dar nesuprasdami žodžių, jie gali pasukti galvą išgirdę savo vardą arba sureaguoti į netikėtai pradėjusį sklisti garsą kitame kambario kampe. Pabandykite kartu su mažyliu pasiklausyti įvairių stilių muzikos, stebėkite mimikas, kylančias emocijas. Besiklausant pristatykite kokia tai muzika, apibūdinkite jos nuotaiką, įvardinkite emociją, kurią pastebėsite kūdikio veide. Mažyliams ypač naudinga girdėti mamos dainavimą, niūniavimą. Mokslininkai net yra įrodę, kad toks bendravimo būdas sustiprina tarpusavio ryšį ir turi ilgalaikės naudos tolesniam vaiko vystymuisi. Alisa džiaugiasi, kai dainuoju įvairias linksmas dainas, sukuriu pagal jas judesius ir kartu šokame.  O netrukus galėsite ir pastebėti, kad mažylis bando niūniuoti kartu su jumis, skleidžia panašius garsus.

            Didžiausias Alisos penkto mėnesio favoritas buvo skambaliukas pakabintas virš galvos. Kad ir kiek įvairių įmantrių žaisliukų beturėtume, visgi laimi paprastumas. Alisa greitai suprato, kokia būna pasekmė ištiesus rankytes ir bakstelėjus arba trenkus į skambaliuką. Reakcijos buvo nepakartojamos, skambesys sukėlė daug teigiamų emocijų, o ji vis bandė toliau įvairia jėga ir greičiu sukelti skambesį. Toks būdas padeda mažyliams suprasti priežasties ir pasekmės principą, kokį poveikį jie daro aplinkai savo judesiais. Vietoje skambaliuko galima naudoti ir paprastą varpelį. Prieš naudojimą įsitikinkite, ar daiktas yra saugus kūdikiui, nes tikrai bus siekiama ne tik sukelti garsą, bet ir paragauti.

Veidrodis

Veidrodžio įrengimas mažylio žaidimų erdvėje buvo pats geriausias mūsų sprendimas. Pastatėme jį ir pritvirtinome prie pat kilimėlio, ant kurio Alisa daugiausiai žaidžia. Jau pirmomis dienomis pastebėjau, kaip atidžiai apžiūrinėjo kiekvieną detalę, stebėjo savo judesius, ypatingai tyrinėjo savo veido išraiškas. Veidrodis mažyliui suteikia vaizdinį grįžtamąjį ryšį apie jo judesius, taip skatindamas daugiau judėti, padeda ilgiau sukoncentruoti dėmesį. Net nuo pirmų dienų veidrodis skatina mažylį daugiau laiko praleisti ant pilvuko ir kelti galvytę, norint gerai ištyrinėti aplinką.

        

Pirmais gyvenimo metais kūdikiai keičiasi kosminiu greičiu, kasdien gaudami didelį kiekį naujos informacijos jie išmoksta naujų dalykų, stebina naujais pasiekimais. Kiekvienas mažylis mokosi ir auga savu tempu, tad visad raginu stebėti būtent savo mažylį, atliepti jo poreikius ir mėgautis pažinimo kelione kartu su juo.  

Daugiau veiklos idėjų 3-6 mėnesių mažyliams rasite čia >>.

Idėjomis dalinasi Renata Trumpokais, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokytoja. Sekite jos bei Alisos nuotykius instagrame >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2022 05 23

Facebookredditpinterestmail

2 Comments

  Lina

  2022-12-06Reply

  Sveiki,
  Noriu paklausti😊 nusipirkau jūsų kūdikio primaitinimo planą ir meniu yra salotos, pvz. Špinatai su garintomis daržovėmis, špinatus kažkaip apdorojate ar šviežius smulkinate su daržovėmis?
  Ačiū už atsakymą ⚘️

   Migle

   2022-12-12Reply

   Sveiki, pradžioje špinatus blanširuoju dažniausiai 🙂 keliom sekundėm užpilu verdančiu vandeniu, taip jie suminkštėja, lengviau įsimaišo su daržovėmis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *