Daiktai daikteliai, Vaikiški atradimai

Kaip prižiūrėti žaislus ir į ką atkreipti dėmesį renkantis?

Pirkdami žaislus savo mažiesiems dažniausiai juos renkamės pagal išvaizdą ir funkciją. O kaip dėl sudėties ir medžiagų, iš kurių pagaminti žaislai? Bei kaip prižiūrėti žaislus iš skirtingų medžiagų?

kaip prižiūrėti žaislus kaip dezinfekuoti kūdikio žaislus kramtukus barškučių dezinfekavimas

Raimonda Valaikaitė, gydytoja, gamtai draugiškų ir ekologiškų gaminių vaikams parduotuvės naturoti.lt įkūrėja pasakoja, jog renkantis žaislą pirmiausia svarbu atkreipti dėmesį į tai ar patikimas jo gamintojas. Jei gamintojas negirdėtas – reikėtų nepagailėti laiko ir paieškoti internete papildomos informacijos. Tai ypatingai svarbu tiems žaislams, kurie keliauja vaikams į burną, tokiems kaip kramtukai ir barškučiai. Tik jeigu gamintojas patikimas, galima manyti, kad informacija ant gaminių yra pateikta sąžiningai. O tada galima pradėti gilintis į žaislo sudėtį bei kitas savybes.

Aš pati, pirkdama Emai žaislus, dažnai nenoriu tokiems tikrinimams skirti labai daug laiko, todėl renkuosi man jau gerai žinomus ir patikimus prekių ženklus. Tokia strategija praverčia ir perkant paveldėtus žaislus, pvz. Vinted platformoje, nes ten tikrai nerasite pateiktos žaislo sudėties, tačiau bus nurodytas gamintojas.

Pirmieji žaislai – visi valgomi, tad reikalauja ypatingo atidumo:

Pirmieji žaisliukai iš silikono yra saugūs, jeigu silikonas, iš kurio jie pagaminti, patvirtintas, kaip tinkantis maistui. Amerikos maisto ir vaistų administracija maistui patvirtintą silikoną leidžia naudoti žaislų gamybai. Vis dėlto reikia žinoti, kad yra tyrimų, kurių rezultatai demonstruoja, jog silikoną veikiant aukšta temperatūra (apie 150OC) ar jam sąveikaujant su riebalais (pvz.: aliejumi) gali nedideliais kiekiais išsilaisvinti sveikatai kenksmingos medžiagos. Žinoma, nei aukšta temperatūra, nei žaislų laikymas aliejuje nėra įprasta praktika, todėl tikimybė, jog vaikui atsiras rizika turėti sąlyti su kenksmingomis medžiagomis yra labai menka.

Nors silikonas yra saugesnis žaislų gamybai, negu plastikas, vis tik galima rasti iš pastarojo pagamintų barškučių ar kramtukų. Tačiau yra nemaža tikimybė šiuose žaisluose sutikti neigiamą poveikį sveikatai turinčių bisfenolių, PVC ar švino. Todėl būtina skaityti žaislo etiketę – vengti nežinomų gamintojų žaislų, ieškoti saugumą nurodančių žymėjimų ar užrašų PVC-free, BPA free (nors pastarasis žymėjimas nebūtinai reiškia, kad nebuvo panaudoti kiti bisfenoliai). Reikėtų rinktis perdirbimo ženklais 1, 2 ar 4 pažymėto plastiko žaislus, tuomet tikimybė, kad juose bus BPA ar ftalatų yra dar mažesnė.

Iš medžio ar bambuko pagaminti žaislai dažniausiai yra saugūs. Bet vėlgi, reikia įsitikinti, jog jų apdirbimui ar dažymui nebuvo naudojamos kenksmingos medžiagos.

Kaip prižiūrėti žaislus: kramtukai, barškučiai ir kiti kieti žaislai

Prieš leidžiant kūdikiui naudotis bet kokiais žaislais, visada reikia patikrinti, ar jie yra švarūs, nėra sulūžę, sugedę ir nekelia pavojaus mažylio sveikatai.

Raimonda pataria, jog žaislų iš silikono, plastiko ar medžio valymui naudoti rekomenduotų tik saugias, geriausia, natūralias priemones. Ypatingai svarbu valymo pabaigoje žaislus gerai nuplauti vandeniu. Taigi valant rankomis galima naudoti šias priemones, kurias tikrai rasite namuose:

  • muilą ir vandenį;
  • vandens ir vandenilio peroksido tirpalą (50/50);
  • vandenį su šlakeliu acto;
  • vandenį su valgomąja soda;

Žaislus iš 100% silikono, plastiko ar medžio galima plauti indaplovėje, tačiau svarbu naudoti kuo natūralesnes plovimo priemones. O medinius žaislus po plovimo reikia labai gerai išdžiovinti.

„Atskira tema yra vonios žaislai. Jų išorei plauti galima pasinaudoti vienu iš minėtų metodų. Tačiau labai svarbu nepamiršti ir jų vidaus. Jam plauti galima naudoti vandens ir acto mišinį. O įtariant, kad vidus labai nešvarus, galima naudoti gryną actą arba vandenilio peroksidą, kuriuos reikia per skylutę supilti tiesiai į žaislų vidų ir žaislą gerai pakratyti, tada skystį išpilti. Procesą kartoti tiek kartų, kiek reikia, kad vidus būtų išplautas. Taip pat reikėtų vonios žaislams leisti visiškai išdžiūti, tai padės juos ilgiau išlaikyti švarius“


– pasakoja Raimonda Valaikaitė.

Svarbu pažymėti, jog kramtukus ir barškučius reikia nuvalyti ir vaikui persirgus bet kokia virusine ar bakterine liga.

Ir, žinoma, nepamirškite patikrinti etiketės, nes gali būti, jog gamintojas suteikęs instrukcijas, kaip efektyviai išplauti žaislą.

O kaip minkšti žaislai?

Minkšti žaislai dažnai labai gražūs ir mieli, todėl net nesinori pagalvoti, kokius pavojus kartais jie savyje slepia. Alergijos – tik vienas iš jų.

Raimonda pasakoja, jog žaislai ne tik patys gali būti pagaminti iš alergijas sukeliančių medžiagų, bet yra linkę kaupti dulkes, juose apsigyvena dulkių erkutės, kurios gali būti labai didelis alergenas. Didžioji dalis minkštų žaislų, nepaisant medžiagų, iš kurių jie pagaminti, gali tapti alergenų šaltiniais vaikui, todėl reikėtų žaislus tiesiog tinkamai prižiūrėti ir reguliariai valyti.

Žinoma, kalbant apie pačių medžiagų saugumą vaikui, žaislo gamintojas, medžiagos ir jų kokybė irgi svarbu. Verčiau rinktis iš natūralių medžiagų (medvilnės, vilnos, lino ir t.t.) pagamintus žaislus, nes tuomet mažesnė tikimybė, jog jie bus apdoroti degumą mažinančiomis ar kitomis sveikatai kenksmingomis medžiagomis. Taip pat nerekomenduotina rinktis poliuretanu kimštų žaislų. Nepamirškite patikrinti ar ant žaislo etiketės yra saugumo sertifikaciją patvirtinantys ženklai CE arba Toy Safety Directive 2009/48/EC. O renkantis žaislus iš ekologiškų audinių (pvz.: sertifikuotų GOTS), galima išvengti pesticidų, insekticidų ir kitų neekologiškų žaliavų ruošimo procese naudojamų nedraugiškų cheminių medžiagų likučių.

Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį ar žaislas pagamintas kokybiškai. Jeigu jis pūkinis, reikia įvertinti ar tie pūkai laikosi tvirtai ir nepateks į vaiko burnytę. Jeigu žaislas turi pritvirtintų detalių – ar jos pritvirtintos taip, kad vaikas jų nenuplėš. Bet kokios smulkios detalės gali būti prarytos, vaikai gali jomis užspringti, jos gali patekti į kvėpavimo takus ir sukelti lėtinį uždegimą.

Dar viena žaislų grupė – tai pliušiniai žaislai su įvairius garsus, šviesas skleidžiančiais  ar žaislui judėti padedančiais mechanizmais viduje. Dažniausiai į tokius mechanizmus dedami maitinimo elementai, todėl ypatingai svarbu, kad jie būtų vaikams neišimami ir nepasiekiami. Nuryti maitinimo elementai gali pridaryti labai didelių bėdų ir dažniausiai be chirurginės intervencijos čia neišsiverčiama.

Kaip prižiūrėti žaislus: minkšti žaislai

Minkštus žaislus, kurie viduje neturi jokių mechaninių ar elektroninių mechanizmų, maitinimo elementų, nėra suklijuoti iš smulkesnių detalių ar pagaminti iš trapių audinių galima skalbti skalbyklėje (nebent gamintojas nurodė kitaip). Patartina juos prieš tai įdėti į skalbimo maišą ar pagalvės užvalkalą. Minkšti žaislai, kurie negali būti skalbiami skalbimo mašinoje, turi būti valomi atskirai atsižvelgiant į kiekvieno žaislo sandarą ir sudėtį. Dažniausia valoma tik tam tikra sutepta vieta. Ją galima tiesiog rankomis išskalbti naudojant muiluotą vandenį ar valgomosios sodos ir vandens mišinį.

Dulkes iš minkštų žaislų paviršinių sluoksnių galima surinkti naudojantis dulkių siurbliu ir tai daryti maždaug kartą į dvi savaites. Dulkių erkutes iš minkštų žaislų pašalinti galima šiais metodais:

  • palaikyti žaislą šaldiklyje per naktį;
  • 1 valandą džiovinti džiovyklėje;
  • išskalbti vandenyje, prieš tai į jį įlašinus eukaliptų eterinio aliejaus (pagaminti 0.2% – 0.4% tirpalą).

Visus nenaudojamus minkštus žaislus patartina laikyti supakuotus, taip jie mažiau susiteps ir sukaups mažiau dulkių.

Renesansą išgyvenantys mediniai žaislai ir jų saugumas:

Dažniausiai žaislams naudojama mediena yra saugi, jeigu ji neapdorota kokiomis nors kenksmingomis medžio apdirbimui naudojamomis medžiagomis. Taip pat sveikatai pakenkti gali ir įvairūs lakai ar dažai, naudojami medienos paviršiui. Kalbant apie tai, kaip išsirinkti saugiausius medinius žaislus, vėlgi grįžtame prie gamintojo. Derėtų rinktis tik patikimą gamintoją, kuris atvirai papasakotų apie žaislų ruošimo procesą bei naudojamas priemones.

Kadangi gyvename Lietuvoje, turime tikrai daug vietinių medinių žaislų gamintojų, tad verta jiems paskambinti ir pasiteirauti apie žaislų saugumą. Dar geriau, jeigu žaislai yra sertifikuoti saugumo sertifikatais. Taip pat atsižvelgiant į vaiko amžių verta pagalvoti, kokio konkrečiai žaislo jam reikia? Kūdikiams, kurie dar ragauja pasaulį, geriau rinktis lakais ir dažais neapdorotos medienos žaislus. O vyresniems jau galima pagalvoti ir apie spalvotus žaislus, tik svarbu, kad naudojami dažai būtų nekenksmingi sveikatai.

Kalbant apie medinių žaislų draugiškumą gamtai, derėtų paieškoti iš FSC sertifikuotos medienos pagamintų žaislų. Šis sertifikatas nurodo, kuri mediena buvo užauginta tvariai prižiūrimuose miškuose. Paprastai šį žymėjimą galima rasti ant pakuotės. Yra gamintojų, kurie naudoja medžių krituolių medieną, tačiau tam sertifikavimas nėra suteikiamas, o patį faktą galima sužinoti tik tiesiai iš gamintojo. Kita vertus, net ir krituoliai miškuose yra reikalingi, tad draugiškumas gamtai čia pasireiškai tik todėl, kad nėra pjaunami sveiki medžiai.

Daugiau naudingų patarimų apie tvaresnį gyvenimą su vaikais galite rasti @naturoti_kids instagram paskyroje!

Tvarių žaislų, drabužių ir kitų naudingų daiktelių galite pasižvalgyti Raimondos e-parduotuvėje:

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2021 03 20

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *