Apie motinystę, Kūdikių raida, Motinystė, Vaikiški atradimai

Pagarbi tėvystė – 5 pagrindiniai principai pagal M. Gerber

pagarbi tevyste rie mazas didelis gyvenimas migle rimeike ankstyvasis ugdymas rysys su kudikiu

Pagarbios tėvystės (RIE) pagrindas yra labai paprastas: PAGARBA vaikui, ką ir sufleruoja pavadinimas. Bei PASITIKĖJIMAS jo jėgomis bei gebėjimais. Iš to kilo ir penki pagrindiniai principai, kuriais M. Gerber skatino tėvus kurti gilų ir prasmingą ryšį su savo mažyliais nuo pat pirmųjų jų gyvenimo dienų. Man asmeniškai, pagarbi tėvystė leidžia lengviau išbūti sudėtingose situacijose, lengviau susidraugauti su savo patiriamomis bei vaiko transliuojamomis emocijomis. Pasitelkdama empatiją, priimu savo išgyvenimus bei bandau suprasti kaip gi jaučiasi mano mažylė, ką ji išgyvena, kodėl elgiasi vienaip ar kitaip. Toks jautrus požiūris į situacijas dovanoja tarpusavio ryšį, o su užsimezgusiu ryšiu, tarsi savaime, į karštas situacijas įplaukia ir daugiau ramybės. Taigi, pradėkime nuo pradžių – ką mums sufleruoja patys pagrindiniai penki principai:

1. Kurkime mažyliams tinkamą ir saugią erdvę

Ir čia ne apie daiktų bei įrenginių gausą. O apie, visų pirmą, visiškai pilnai mažyliui saugią erdvę, kad jis galėtų bent tam vienam kampe, tyrinėti aplinką nevaržomas, treniruotis, lavinti fizinę raidą ir užsiimti jį dominančiomis veiklomis. O kūdikiui/vaikui siūlomi žaislai bei priemonės turi atitikti jo raidos etapą, būti saugūs pagal amžių ir stimuliujantys.

2. Skirkime laiko laisvam žaidimui bei žaidimui su bendraamžiais

Mažyliams reikia laiko dienoje, kai jie gali pabūti su savimi, užsiimti juos dominančia veikla ir įsiklausyti į savo vidinius poreikius bei motyvaciją. Taip pat, bent retkarčiais, jiems naudinga laisvai pabūti ir su bendraamžiais – tyrinėti santykį, mokytis ir pažinti buvimą kartu ir jo subtilybes. Tiek vienu, tiek kitu atveju svarbus mūsų vaidmuo – nediktuoti scenarijaus, nesiūlyti veiklų ir kuo mažiau kištis į jų procesus.

3. Įtraukime kūdikį/vaiką į visus priežiūros procesus

Pradedant sauskelnės keitimu, tęsiant maudynėms ir baigiant apsiregimu. Visuose šiuose procesuose galime įtraukti ir savo mažylį. Na juk ir vyksta šie procresai su jo kūnu. Įvardinkime ką darome, pasakę padarykime pauzę ir leiskime vaikui sureaguoti ar pačiam atlikti veiksmą (jei jau geba). 

4. Jautriai stebėkime savo mažylį

Tai gali būti tik 5 minutės per dieną, bet jos turi būti 100% nukreiptos į vaiko stebėjimą be jokių išankstinių nuostatų. Įsivaizduokite, kad esate varžybų komentatorius ir tiesiog stebite bei įvardinate ką matote. Tokiu būdu lengviau pastebėsite ir suprasite kūdikio/vaiko poreikius.

5. Būkime pastovūs ir turėkime aiškias ribas

Pastovume vaikai klesti, pastovume jie jaučiasi saugūs. O aiškios ribos leidžia jiems jaustis saugiais ir fokusuotis į savo raidą, pomėgius bei žaidimus, vietoje to, kad vėl ir vėl bandytų neaiškias ribas tikrinti ir taip ieškoti atsakymų, tai kas gi galima ir kur tas mano saugumas.

Skamba labai paprastai? Nes išties tai ir nėra sudėtinga. Pagarbi tėvystė kviečia į savo mažylį nuo pat pirmos gimimo dienos žvelgti kaip į pilanvertį šeimos narį, asmenybę, kurią bandome vis geriau pažinti bėgant laikui ir megzti gilų ryšį.  O daugiau apie šiuos pagrindinius principus su praktiniais pavyzdžiais bei taikymu kasdienoje pasakoju net 8 video įrašuose savo Patreon paskyroje (įrašai tampa automatiškai prieinami tapus patronu(-e).

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2022 02 06

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *