Kūdikių raida, Vaikiški atradimai

Raidos šuoliai 12-18 mėnesiais

raidos suoliai augimo suolis vaikai kudikis vaikyste ankstyvasis ugdymas migle rimeike

Atsikeliate ryte ir prieš akis naujas vaikas? Atrodo, kalba kitaip, gestikuliuoja kitaip, bėga kitaip. Dažnu atveju, tokie pokyčiai pernakt, gali būti raidos šuoliai. Ir nors atrodo, kad pokytis staigus, ne retą mažyli šiame periode lydi sunkesnis laikas – suprastėja miegas, didėja irzlumas, dėmesio poreikis, noras glaustis ar būti ant rankų.

Pastebite pokyčius mažylio elgesyje ar padidėjusį jautrumą – pasitikrinkite, galbūt artimame horizonte nusimato raidos ar augimo šuolis. Preliminariai žinodami kada raidos šuoliai vyksta bei kas dedasi mažylio galvelėje jų metu, galėsime ne lengviau juos pastebėti, bet ir patiems bus lengviau išbūti kartu sunkesnį periodą. Pasistenkite tokiu metu būti kantresni, skirti kūdikiui daugiau dėmesio, artumo bei švelnumo. Pasiūlykite jį tuo metu dominančias veiklas, nes tikėtina, atradęs naują dalyką, mažylis labai labai norės jį treniruoti. Kartais netgi taip labai, kad sunkiau užmigs ar kelsis per miegus. Tad užtikrinkite laiko ir galimybių „treniruotėms“ dieną.

Kodėl padidėjęs irzlumas? Šiais raidos šuolių periodais vaikų smegenys staiga apdoroja didelius kiekius naujos informacijos, viskas aplink keičiasi itin greitai, jie bando tai perprasti, o rezultate pavargsta ir suirzta. Todėl ir jūsų dėmesio bei būti ant rankų nori dažniau, nes jūs esate jų saugumo uostas, kuriame mažylis gali prisiglausti, išsigandęs nežinios. Tad apsišarvuokite kantrybe ir eikite kartu atrasti bei suprasti pasaulio!

Svarbu atkreipti dėmesį: raidos šuoliai skaičiuojami nuo termino (ne gimimo) dienos:

raidos suolis augimo suoliai kudikis ankstyvasis ugdymas vaikai

Apie pirmųjų metų raidos šuolius plačiau skaitykite čia >>.

raidos suolis augimo suoliai kudikis ankstyvasis ugdymas vaikai

55 SAVAITĖ – programos arba labas, todleryste!

Visų pirma, tai su gimtadieniu! Šis raidos šuolis dovanoja mažyliams „programų“ suvokimą – jei iki šiol pavyko perprasti tik trumpas ir paprastas sekas, dabar mažyliams perprantamos sudėtingesnės ir ilgesnės mūsų veiksmų sekos – programos/scenarijai. Pavyzdžiui, Ema po valgio visad ieško savo šluotelės ir eina pašluoti po kėde. Pavadinkim tai „susitvarkyti po valgio“ programa. Tokiomis mažomis porcijomis, arba, programomis, mažyliai kategorizuoja pasaulį ir jame vysktančius įvykius.

Tad žinodami tai, pasinaudokite mažylio susidomėjimu ir supažindinkite jį su „grįžus į lauką nusiplauname rankas“ arba „po valgio lėkštę nešame į kriauklę ir plauname“ ir pan. programomis.

64 SAVAITĖ – principai ir išdaigos

Ką tik išmoko naujas programas? Metas jas keisti! Perprasdami programas dabar vaikai mokosi ir daryti įtaką rezultatui, manipuliuodami eiga. Taigi, gali daugėti prašymų, pazirzimų, atsisakymų ar pabandymų daryti dalykus kitaip nei anksčiau. Dabar mažyliai ne tik supranta įvairias programas, bet jau suvokia, kad patys gali daryti įtaką ir jomis manipuliuoti. Taigi, gali daugėti „ne”, gali atsirasti meilinimasis prašant norimo dalyko. Taip pat, vaikai pradeda mąstyti kiek toliau į priekį, po truputį pradeda suvokti, kad jų veiksmai turi tam tikras pasekmės ir tai apgalvoti bei planuoti. Su Ema man smagiausias ir tuo pačiu kantrybę pokytis buvo kai ji pastebėjo, kad juokaudama gali tarsi nukreipti mano dėmesį nuo krečiamos išdaigos – žino, kad negalima maisto mesti ant žemės, bet linksmai man šypsos, kalbina juokindama, o patyliukais, kol aš juokiuos, jau kabina saują ryžių ir meta žemėn.

Tiesa, šiuos gebėjimus tikrai galima panaudoti ir sklandesniai kasdienai. Nemėgsta rengtis į lauką? Jau galite pasakoti keletą žingsnių į priekį: rengsitės, o tada eisit į lauką, ten aplankysite aikštelę su supynėmis.

Šiame etape galite pastebėti, jog itin domisi praktinio gyvenimo veiklomis, pradeda žaisti rolių žaidimus – tvarkosi, migdo lėles, valo, plauna, kloja lovas ar pan. Taip pat, padidėja fizinis aktyvumas, ypač kontakto žaidimuose – nori žaisti gaudynių, laipioti, kartu voliotis.

74 SAVAITĖ – sistemos

Labas sąmone! Ilgas raidos šuolis, galintis trukti net 1-3 mėnesius užkuria mažylių sąmonę, po truputi atsiranda empatija. Vaikai vis aiškiau identifikuoja savo jausmus bei emocijas, mokosi jais bei savo elgesiu manipuliuoti skirtingose situacijose. Vis geriau įsisavindami įvairius principus bei naviguodami savo emocijas, jausmus bei veiksmus, mažyliai pradeda sąmoningai taikyti principus bei savo elgesį prie besikeičiančių aplinkybių. Čia pradeda ryškėti vaiko pirminės normos bei vertybės, kadangi po truputį vis sąmoningiau mažyliai renkasi kaip reaguoti į skirtingas situacijas. Vaikas gali pasirinkti būti švelnus, atjaučiantis bei draugiškas, lygiai taip pat gali pasirinkti ir atvirkščiai.

Mums, tėvams, svarbu suvokti, kad šiame etape daug ką vaikai daro bandymų-klaidų metodu. Skirtingose situacijose jie testuoja skirtingą savo elgesį taip tarsi pasitikrindami kas gi priimtina. Tad mūsų pagalba čia itin svarbi – ne tiek barti, kiek būti gidais ir pagalbininkais, primenančiais apie mūsų šeimos principus bei vertybes ir pasufleruojančiais koks gi elgesys pageidautinas. Žinoma, nepamiršdami to iliustruoti ir savo pavyzdžiu.

O jei naviguoti tėvystės labirintuose vis tik sunkoka ir norisi palaikymo iš specialistų – pasižvalgykite į tėvystės programas. Jose viskas vienoje vietoje: aktualiausia informacija bei seminarai, uždaros grupės pokalbiams su tą patį išgyvenančiais tėvais bei specialistais, į kuriuos nuolat galite kreiptis patarimo!

Daugiau mūsų su Ema kasdienių nuotykių rasite instagrame >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2022 03 14

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *