9-12 mėnesių, Ką veikti?

Ką veikti su vienuolikos mėnesių kūdikiu?

„Bėgant 11 mėnesiui pastebi, kaip akivaizdžiai didėja mažylio savarankiškumas, vis didesnis poreikis būti nepriklausomu. Jau ir mažyliu vadinti, sunkiai liežuvis pasiverčia, kai ant nosies vaikystės slenkstis,” – dalinasi Renata Trumpokais, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokytoja, Alisos mama.

Buities darbai

ką veikti su vienuolikos menesiu kudikiu veiklos idejos 11 menesis pincetinis griebimas smulkioji motorika

Manau dauguma susidūrė su tuo, kad mažylis vis labiau domini buities darbais. Kartu nori dalyvauti maisto ruošime, drauge tvarkytis. Leiskite jam kartu dalyvauti šiame procese, skatinkite būti savarankiškesniu ir besirengiant, valgant, ruošiantis miegoti, tvarkant žaisliukus. Tai augina ne tik vaikų savarankiškumą, bet ir pasitikėjimą savimi. Kasdieniai darbai, tai dar viena galimybė tobulėti, mokytis kasdienių gyvenimo įgūdžių. Apgalvokite, kokias priemones (skudurėlis, šluotelė, indai) galėtumėt saugiai duoti mažyliui, kaip galėtų atrodyti jo įsitraukimas į bendrus darbus.

Rankos-akies koordinacija

Praeitą mėnesį pateikiau nemažai pasiūlymų, kaip galima lavinti šį įgūdį – numauti/užmauti žiedą, mesti smulkesnius daiktus į siauresnę angą. Pastebėjus, kad vaikui vis lengviau sekasi – pats laikas pasunkinti užduotį. Pradėkite mokinti dėti daiktus vieną ant kito, geriausiai tam tiks kaladėlės. Pradžioje mokykitės dėti vieną ant kitos, vėliau didinkite kaladėlių skaičių. Kita smagia veikla gali tapti kamuoliuko ridenimas vienas kitam, nors ir nebus labai taiklūs ridenimai, tačiau pasikartojantys veiksmai tikrai sužadins teigiamas emocijas.

Smulkioji motorika

Rankytės kiekvieną mėnesį tampa vis miklesnės ir greitesnės, tad pats laikas naujiems iššūkiams. Indas su siauresniu kakliuku ir ausų krapštukai gali prikaustyti mažylio dėmesį. Tikrai ne mažo susikaupimo pareikalaus užduotis visus juos sudėti į indą. Galite naudoti ir kitas ilgas priemones pvz. medinius pagaliukus nuo ledų, šiaudelius.

Manau kiekvienas mažylis bandė kėsintis į suaugusiojo piniginę ir joje padaryti tvarką pagal save – ištraukti visas korteles. Mums pagelbėjo sena pinigine su nenaudojamomis kortelėmis. Tikrai ne menka užduotis būna jas visas ištraukti.

Stambioji motorika

Artėjant pirmam mažylio gimtadieniui ypatingai greitai pradeda lavėti stambioji motorika – vaikas mokosi vaikščioti. Pradžioje laikydamasis už baldų jis gali pasiekti norimą tašką, vėliau laikydamasis už abiejų arba vienos rankos žengti pirmuosius žingsnius. Kaip pagalbinę priemonę galima mažyliui padaryti savadarbį stumduką – prireiks tik dėžės prikrautos sunkesnių daiktų, kad nenuvirstų. Dėžė slys per grindis, o svoris neleis nuvirsti. Pačią dėžę galite apklijuoti įvairios tekstūros medžiagom, nuspalvinti ir t.t. Pradėjus mažyliui vaikščioti palei baldus svarbu įvertinti, ar visi jie yra saugiai pritvirtinti ir neužvirs ant mažylio.

Toliau sudarykite vis didesnes kliūtis, kad mažylis išbandytų ir atrastų įvairius savo kūno sugebėjimus. Leiskite mokintis lipti ir nulipti laiptais, padėkite mėgstamus žaislus vos pasiekiamoje vietoje, kad mažylis pasistiebtų juos siekdamas, o pasileidus mėgstamos muzikos kartu pašokite, atkartokite paprastus dainos judesius.

Bendravimas

Bendravimas su vaiku, knygų skaitymas, kaip visad turi auksinę vertę. Nors ir atrodo, kad ką vaikas galėtų suprasti… Tokiu būdu susipažįsta su žodžiais ir jau plečia žodyną, sugerdamas, kaip kempinėlė kiekvieną žodį. Tikriausiai pastebėjote, kad vis dažniau pakartoja jūsų ištartus žodžius, ves pokalbį, nors ir nerišliai, vos suprantamai. Skatinkite kuo daugiau kalbėti, kartoti jūsų žodžius, rodykite daiktus apie kuriuos kalbate. Atspausdinkite nuotraukas/paveiksliukus, rodykite ir kartokite žodžius. Alisai patiko langeliai su šeimos narių nuotraukomis. Pirmą kart parodžius priemonę taip džiaugėsi matydama pažįstamus veidus, ir vis prieina rodo pirštu. O taip kartojant žodžius kuriuos rodė, po kurio laiko pavyko juos gražiai ištarti.

ką veikti su vienuolikos menesiu kudikiu veiklos idejos 11 menesis pincetinis griebimas smulkioji motorika
ką veikti su vienuolikos menesiu kudikiu veiklos idejos 11 menesis pincetinis griebimas smulkioji motorika

Daugiau veiklos idėjų panašaus amžiaus mažyliams rasite čia: 6-8 mėn | 9-12 mėn.

Idėjomis dalinasi Renata Trumpokais, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokytoja. Sekite jos bei Alisos nuotykius instagrame >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2022 12 20

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *