Kūdikių raida, Puoduko reikalai, Vaikiški atradimai

Puoduko reikalai: potty training ar toilet learning?

puodukas puoduko reikalai daryti ant puoduko potty training kada daro i puoduka

Pastaruoju metu vis dažniau sulaukiu klausimų apie puoduką. Puoduko reikalai jau antrą mėnesį pas mus namuose verda. Tiesa, nemėgstu kalbėti apie neišbandytus dalykus, tad lai čia būna įžanga į procesą, o tolesnę jo tėkmę padiktuos, žinoma, pačios Emos ritmas.

Tai kada gi pradėti?

Čia man asmeniškai labai įdomi tema, nes vaikų protinė raida dažnu atveju prasilenkia su fizine ir tai žinodami galime šį procesą turėti labai sklandų ir ramų. Ir tikrai ilgą. Nes:

  • domėtis savo kūnu ir suvokti jame vykstančius procesus mažyliai pradeda apie 14-18 gyvenimo mėnesius. Tai reiškia, kad vaikas gali pradėti kreipti savo dėmesį į lytinius organus, pastebėti, kad pasituštino ar pasišlapino, apie tai pranešti garsais ar judesiais;
  • tuo tarpu, būtina fizinė sąlyga sėkmingam tualeto mokymuisi – gebėjimas sulaikyti šlapimą, atsiranda vidutiniškai tik 27 gyvenimo mėnesį (varijuoja tarp 24-30, kartais net 36 mėnesio). 

Taigi, mažylis gan anksti gali visiškai pilnai suvokti šiuos procesus, juose dalyvauti, netgi identifikuoti, kad JAU NORI, bet tiesiog negebėti fiziškai išlaukti, kol nukeliaus ant puoduko. 

Puoduko reikalai ir „mokymosi strategijos”

Turbūt jau girdėjote apie „be sauskelnių per tris dienas” ir kitas panašias strategijas, kurios siūlo ištreniruoti jūsų vaiką daryti ant puoduko greitai ir efektyviai. Gerai, jei jūsų vaikas tam pasiruošęs tiek fiziškai, tiek protiškai bei emociškai – tuomet jums tikrai gali pavykti. Tačiau kitu atveju, tikėtinos nesėkmės, nusivylimas, didelės emocijos ir potencialios traumos mažyliui. O ir mums su lūkesčiais susitvarkyti čia tikrai kyla reikalų.

Todėl aš nuo pat pradžios pasirinkau eiti ne Potty training keliu, bet rinktis Toilet learning (tualeto mokymosi) kelią ir šiame procese sekti savo vaiku, pastebint tam tikrus etapus ir atliepiant juos.  Pradžioje teoriniame lygmenyje, pažindinantis su kūno dalimis bei procesais – čia labai pasitarnauja tiesiog mūsų pavyzdys, pokalbiai bei knygelės! Vėliau, kai jau atsiranda signalai apie ką tik įvykusį ar būsimą pasituštinimą, įvedant objektą – puoduką bei po truputį siūlant juo pasinaudoti. Taip, po truputį, vaikui šie procesai tampa suprantamais, kuriasi sąsajos tarp pojūčių ir veiksmų. O tada belieka sulaukti fizinių galimybių.

Kodėl verta pradėti iki 1,5 metų?

Nors Montessori metodikoje, konkrečiai tualeto mokymosi jautrusis periodas išskiriamas 18-24 gyvenimo mėnesiais, aš rinkausi pradėti vos pastebėjusi pirmuosius Emos siunčiamus ženklus, kad šie procesai ją domina. Tai buvo maždau 1 metų ir 3 mėnesių? Kodėl taip anksti? Nes maždaug nuo 18 mėnesio labai sustiprėja autonomijos poreikis, didėja įvairių „NE” kasdienoje ir dažnėja noras daryti dalykus priešingai, tyrinėjant savo asmenybę bei autonomiją. Tuo tarpu, procesai, nuo seniau esantys rutinos dalimi, priimami kiek lengviau (nebūtinai lengvai), nei naujai įvedami.  Būtent šios minties vedina, mūsų namuose apgyvendinau keletą knygelių šia tema bei kartu su Ema išsirinkome jai labiausiai patinkančius puodukus ir įsivedėme reguliarų pasisėdėjimą į savo rutiną.

Mūsų turimos knygelės šia tema >>.

Ką svarbu žinoti renkantis puoduką ir mūsų pasirinkimas >>.

Paskutinį kartą atnaujino: Migle, 2022 03 07

Facebookredditpinterestmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *